آموزش نحوه حذف و محدودسازی بلاک های ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس برای نویسندگان

همونطور که میدونید، وردپرس در نسخه های جدیدش رابط کاربری ارسال پست رو تغییر داده و نسل جدید این ویرایشگر رو با عنوان ویرایشگر بلوک (Block Editor) یا گوتنبرگ (Gutenberg) در دسترس عموم قرار داده.

این ادیتور دسترسی کامل به انواع بلوک و ویجت های قالب و پلاگین های شما رو برای طراحی یه صفحه میده که این خیلی خوبه اما باید تا الان از خودتون پرسیده باشید :
اینهمه دسترسی و امکانات ایجاد نوشته برای یه نویسنده زیاد نیست؟ چرا باید یه نویسنده ساده بتونه امکانات قالب رو در یه پست پیاده کنه؟

و خب حق دارید، من خودم به شخصه دوست ندارم یه نویسنده ویجت لاگین رو توی نوشته اضافه کنه!

100 درصد بعد از اون به دنبال راه حل محدود کردن نویسنده ها در استفاده از بلاک های ویرایشگر گوتنبرگ گشتید، اما با یکسری محتوا مواجه شدید که حتی اشاره ای هم به نیاز شما نکردن…

‌امروز، در این پست آموزشی که اولین بار در انجمن سون هاست منتشر شده، بطور کامل یاد میگیرید که چطوری برای هر گروه کاربری در سایت وردپرسی خودتون، دسترسی لازم رو برای استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ تعیین کنید.

مرحله اول : نصب افزونه ی مورد نیاز

در این مرحله شما باید این افزونه رو دانلود و در سایت وردپرسی خودتون نصب کنید :

میتونید با وارد کردن لینک افزونه در بخش جستجوی افزونه سایت خودتون نیز اقدام به نصبش بکنید :

مرحله دوم : تنظیمات اصلی افزونه

طبق دستورالعمل زیر :

1. ابتدا از منوی پیشخوان بر روی گزینه ی Blocks کلیک کنید تا وارد صفحه ی افزونه شوید.
  2. سپس از منوی کنار صفحه ی افزونه بر روی SETTINGS بزنید تا وارد بخش تنظیمات شوید.
  3. تنظیمت پیشفرض افزونه را طبق عکس زیر انجام دهید.
  4. در نهایت ذخیره ی تنظیمات را با استفاده از کمه ی Save فراموش نکنید : )

مرحله ی سوم : اعمال دسترسی گروه های کاربر به بلاک های ویرایشگر

این قسمت، همون کاری رو میکنه که شما میخواهید :

1. ابتدا وارد بخش BLOCK ACCESS بشید.
  2. از بخش مشخص شده با عدد 2 گروه کاربری مدنظر خود را انتخاب کنید.
  3. اقدام به غیر فعال کردن بلاک ها و بخش هایی که نمیخواهید نویسنده به آنها دسترسی داشته باشد بکنید.
  4. در نهایت یادتون نره با زدن دکمه Save Block Access از هدر رفتن زحماتتون جلوگیری کنید.
  • بدین ترتیب این مراحل را برای نقش های کاربری دیگر مانند مشارکت کننده یا ویرایشگر نیز اعمال کنید

نتیجه نهایی : فقط بلوک های تعیین شده برای نویسنده نمایش داده میشود :

احتمال بروزرسانی این نوشته وجود دارد.

1 پسندیده

:heart: شنوای مشکلات احتمالی کاربران در اجرای این دستورالعمل هستیم!

این افزونه خیلی کاربر پسند تر هست ولی حرفه ای نیست.

افزونه حرفه ای تری هم وجود داره که میزبان فا و میهن ودرپرس اونو معرفی کردن
میتونید خودتون سرچ کنید

در گوگل درباره این موضوع از دو سایت نامبرده جستجو کردم اما چیزی پیدا نشد، در صورت امکان بصورت پیام خصوصی لینک هارو ارسال کنید تا بررسی کنم

سرچ کنید : افزونه تایین دسترسی کاربران

قابلیت دسترسی به ويرايشگر هم به صورت حرفه ای ارائه میده

البته افزونه شما هم کامل هست و نیاز به استفاده از اون افزونه نیست

قابل توجه که پیشنهاد 100% من طراحی پنل اختصاصی برای کاربران هست

من یک سوال دارم الان یک تاپیک میزنم براش لطفا راهنماییم کنید

با جستجوی این مورد به افزونه Advanced Access Manager در دو سایت نامبرده رسیدم
اگر منظورتون همین هست، بنده کاملا با این افزونه اشنایی دارم و بله، امکان سفارشی سازی ویرایشگر کلاسیک رو هم داره، اما افزونه معرفی شده در این مقاله برای ویرایشگر بلاک استفاده میشود.

بله منم گفتم افزونه شما هم کامله و برای فقط ویرایشگر عالیه

پست بروزرسانی شد و نتیجه ی نهایی افزوده شد، با دیدن آن متوجه خواهید شد که عملکرد این افزونه در رابطه با ویرایشگر بلاک (گوتنبرگ) صدق میکند و افزونه ی معرفی شده توسط شما در رابطه با ویرایشگر کلاسیک.

موفق باشید

1 پسندیده

سلام وقتتون بخیر
اموزش کامل کار با ابزار های بلوک توی ورد پرس رو هم میشه اضافه کنین
متشکرم
یا اگه مطلب مفیدی در این رابطه سراغ دارین پیشنهاد بدین

سلام، وقت شما هم بخیر و به انجمن سون هاست خوش اومدید.
سعی خواهم کرد آموزشی در رابطه با کار با ویرایشگر بلوک وردپرس تهیه کنم.

1 پسندیده