آیا رتبه Gtmetrix مهم است و باعث افزایش رتبه در گوگل می شود؟

با سلام
چند وقتی هست تو فضای وب ایران یک موجی از یک باور غلط به راه افتاده و متاسفانه این باور اشتباه روز به روز داره گسترش پیدا میکنه و مطالب بسیار زیادی در این مورد حتی در سایت های سئو و بازاریابی به چشم میخوره.

و من تصمیم گرفتم با اجازه مدیران ، با یک نگاه دقیق تر در سون هاست به این موضوع بپردازم ، پیشنهاد میکنم همراه باشید.

آیا واقعا رتبه عالی در جی تی مترکیس تاثیری در سئو و رتبه گوگل دارد؟ پاسخ من به شما با قاطعیت خیر است

شما اگر به سایت ها و وبلاگ های متخصصان سئو در خارج از ایران یه سر بزنید شاید حتی یک بار هم به موضوعی به نام رابطه سئو و جی تی متریکس برخورد نکنید . اما اینکه چرا در ایران این مورد بسیار مورد توجه قرار گرفته مساله عدم آگاهی وبمستران تازه کار و سو استفاده برخی برای فروش محصولات خود است که اصلا نمیخوایم در اینجا به این موضوع بپردازیم.

اما بریم سر اصل مطلب و دلایلی که شما را قانع خواهد کرد Gtmetrix فقط و فقط یک ابزار تست سرعت وب سایت است و رتبه بالا گرفتن در این ابزار هیچ رابطه ای با افزایش رتبه وب سایت در گوگل ندارد.

در اینکه سرعت وب سایت یکی از عوامل افزایش رتبه در گوگل هست شکی نیست اما رابطه مستقیمی با این موضوع نداره و رابطه غیر مستقیم آن برمیگرده به bounce rate یا نرخ فرار از وب سایت .
بارها برای هممون پیش اومده یک وب سایت رو باز کردیم و ثانیه های زیادی منتظر موندیم تا وب سایت لود بشه تا به چیزی که دنبالش بودیم برسیم ولی انقدر این مدت طولانی میشه ما اون وب سایت رو میبندیم و به سایت دیگه ای مراجعه میکنیم . اینجا است که یک رتبه منفی به اون سایت اضافه میشه. اما به این نکته دقت کنید که این عدد چقدر است؟ آیا شما برای ورود به یک سایت در رابطه با مطلب " آموزش افزایش بازدید سایت " حاضر نیستید 15 ثانیه صبر کنید تا به مطلب خودتون برسید؟ پس در نتیجه چه سایت ما تو 2 ثانیه لود بشه چه توی 10 ثانیه هیچ فرقی برای کاربر نداره و هیچ خروجی صورت نمیگیره.

اما بزارید یکم با آمارها بازی کنیم تا این مورد رو بهتر بتونیم درک کنیم :

رتبه سایت دیجی کالا در جی تی متریکس :

رتبه در جی تی متریکس : 47
مدت زمان لود صفحه : 14.5 ثانیه
حجم کل صفحه : 6.76 mb
تعداد درخواست ها : 242
رتبه الکسا : 201
رتبه الکسا ایران : 3
رتبه گوگل در کلمه کلیدی " فروشگاه اینترنتی " : 1

رتبه سایت برترینها در جی تی متریکس :

رتبه در جی تی متریکس : 36
مدت زمان لود صفحه : 16.5 ثانیه
حجم کل صفحه : 6.83 mb
تعداد درخواست ها : 204
رتبه الکسا : 3616
رتبه الکسا ایران : 104
رتبه گوگل در کلمه کلیدی " مجله اینترنتی " : 1

رتبه سایت تبیان در جی تی متریکس :

رتبه در جی تی متریکس : 67
مدت زمان لود صفحه : 8.2 ثانیه
حجم کل صفحه : 1.37 mb
تعداد درخواست ها : 79
رتبه الکسا : 1203
رتبه الکسا ایران : 28

رتبه سایت تلوبیون در جی تی متریکس :

رتبه در جی تی متریکس : 62
مدت زمان لود صفحه : 7.7 ثانیه
حجم کل صفحه : 2.87 mb
تعداد درخواست ها : 97
رتبه الکسا : 514
رتبه الکسا ایران : 8
رتبه گوگل در کلمه کلیدی " پخش زنده " : 3

رتبه سایت بانک ملی ایران در جی تی متریکس :

رتبه در جی تی متریکس : 44
مدت زمان لود صفحه : 8.4 ثانیه
حجم کل صفحه : 1.13 mb
تعداد درخواست ها : 172
رتبه الکسا : 1485
رتبه الکسا ایران : 32
رتبه گوگل در کلمه کلیدی " بانک " : 2

و بسیاری سایت های موفق و بزرگ دیگر که رتبه ها و اعداد و ارقام بسیار وحشتناکی در جی متریکس دارند اما رتبه های خیلی خوب در گوگل و بازدید به شدت خوبی در دنیا و ایران دارند.

و برای کامل شدن تجربه شخصی خودم رو نیز در اینجا بیان میکنم :
یکی از سایت های ما که بهترین نمره رو از جی تی متریکس رو گرفته و در زیر تصویر اون رو قرار میدم ، البته بدون درج نامی از اون بخاطر قوانین انجمن :

و سایت بعدی ما که رتبه بسیار بدی داره در جی تی متریکس :

اما جالبه بدونید که سایت دوم ما که یک فروشگاه اینترنتی هست با همین نمره افتضاح در تمامی کلمات کلیدی حوزه خودش در گوگل جز پنج تا لینک اول هست ، و سایت اولی که قرا دادم با اون رتبه فوق العاده خودش تو کلمات کلیدی حوزه خودش رتبه های خوبی رو نداره. و شاید بگید چرا اصلا سایت اول رو انقدر بهینه کردیم از لحاظ سرعت که دلیل ما کاربران بودند ، طبق بررسی هایی که داشتیم کاربران حوزه فعالیت ما یکی از مهمترین چیزهایی که به چشممون میاد سرعت لود صفحه هست و به این دلیل بهینه سازی به این صورت انجام شده.

حرف آخر :
محتوا پادشاه است

بازهم با آمار خدمت شما عرض کنم سایت دوم ما که در بالا در موردش گفتیم از لحاظ سئو فنی و سئو خارجی ( لینک سازی و شبکه های اجتماعی ) نمره 0 داره. اما رتبه های بسیار خوبی در گوگل داره و اون هم 99% بخاطر محتوا هست. مهم نیست رتبه جی تی متریکس شما چند باشه ، مهم اینه برای کاربران هدف خودتون چی دارید و چه چیزی میتونید ارائه بدید.

سایتتون پربازدید / سربلند باشید

6 پسندیده