پیغام خطا در گوگل سرچ کنسول

سلام خدمت اعضای محترم انجمن سون هاست،

وقت همگی بخیر

امروز یک ایمیل پیغام خطا از گوگل سرچ کنسول دریافت کردم.
مشکل چیه؟فکر می کنم یه تعدادی از صفحاتم ایندکس نشده.

چه طوری می تونم برطرفش کنم؟

پیغام خطا از طرف گوگل:
new index coverage issue detected for site

1 پسندیده

سلام،

دلیل مشکل رو نوشته:

New issue found:
Submitted URL marked 'noindex'

شما وقتی به گوگل وب سایت خودتون رو با ارایه یه سایت مپ معرفی می کنین، این سایت مپ دارای تعدادی لینک از صفحات وب سایت شما هست.

noindex تو html یعنی به موتور جستجو دستور بدی که محتویات اون صفحه رو نادیده بگیره و در نتیجه محتویات اون صفحه رو تو نتایج جستجو نشون نده.

اول بزارید یه مثال از نوع استفاده تگ noindex بزنم براتون:
تو سون هاست وقتی یه کاربر یه تیکت باز می کنه، اطلاعات وارد شده تو این تیکت ها یه جورایی شخصی هستن. مثلا ممکنه کاربر یا یکی از پشتیبان ها اطلاعات مهمی از جمله رمز عبور سرویس رو به اشتراک بزاره. لینک مستقیم تیکت کاملا رمزنگاری شده هست و فقط با داشتن لینک مستقیم کسی می تونه به محتوای اون تیکت دسترسی پیدا کنه. حالا برای اینکه جلوی موتور های جستجو رو برای ایندکس کردن این اطلاعات بگیریم، میایم توی فایل پوسته بخش تیکت ها تگ noindex رو میزاریم:

Example:
<meta name="robots" content="noindex">

دانشنامه گوگل در اینباره

با این روش میشه جلوی موتور های جستجو رو گرفت.

حالا برسیم به مشکل شما، طبق خطایی که گوگل به شما نشون داده، اظهار می کنه که از لینک هایی که تو سایت مپ (Sitemap) شما وجود داشت، ۱۵ لینک قبول شدن و ۲۱ لینک به دلیل اینکه شامل تگ noindex بودن (که به زبان ربات گوگل یعنی مزاحم نشو) توانایی ایندکس کردن اونها رو نداشته.

شما اگه روی بخشی که میگه Excluded کلیک کنی، نشون میده کدوم لینکها این مشکل رو داشتن.
چند تا از این لینک هایی تو اون بخش بهتون نشون میده رو تو یه فایل txt بزارید و ضمیمه کنین تا براتون بررسی کنم.

5 پسندیده

Index Coverage Drilldown 2018-05-29.txt (702 بایت)
Index Coverage Drilldown 2018-05-299.txt (1.3 کیلوبایت)
Index Coverage Drilldown 2018-05-29 (1).txt (430 بایت)
امیدوارم فرمتش درست باشه. به هم نریخته باشه

1 پسندیده

هیچ کدام از این لینک ها لینک های واقعی نیستن. اصلا این لینک ها نباید داخل سایت مپ باشن. اکثرا هم سیمبولیک (Symbolic) هستن.

مشخصات ورود به وردپرس رو ارسال کنین بصورت پیام شخصی تا براتون بررسی کنم.
بروزرسانی ها رو تو همین تاپیک ارسال می کنم براتون.

3 پسندیده

با دقت سایت مپ وب سایت رو بررسی کردم. مشکل از سایت مپ نیست. محتوای وب سایت شما این لینک ها رو در سورس شامل هست. اکثر این لینکها هم بصورت پیشفرض غیر قابل دسترس هست به این دلیل که این صفحات متعلق به پوسته هست.

بدون شک از مشکلات پوسته هست.
آیا از جدیدترین نسخه پوسته استفاده می کنین؟

3 پسندیده

نه.
سایت صرفا جنبه ی تست داره. قالب نال شده است.

1 پسندیده

خیلی خیلی ممنونم اقای سیدزاده :two_hearts::two_hearts:

3 پسندیده

خوب، بعد از بررسی های بیشتر، اینها مشکلات نیستن. فقط بهتون میگه چه خبره با لینک های وب سایتتون و چه اقداماتی برداشته و چطور لینک ها رو با تفکیک موضوعی مدیریت کرده. اون ۵ تا خطا رو براتون حل کردم. باقیش فقط اطلاعیه هستن.

مهم اینه که همه لینکایی که تو sitemap داده بودید بدرستی ایندکس شدن.

یه نکته مهم:

همیشه زمانی یه وب سایت جدید شروع می کنین، قاعدتا کلی اطلاعات بی ربط مثل متون لورم ایپسوم که برای پر کردن فضا هست استفاده میشه، یا اگه یا قالب رو بصورت بسته نصبی خریداری کرده باشید، کلی اطلاعات بی ربط باهاش نصب میشه. برای اینکه این اطلاعات بی ربط و بی خود ایندکس نشن از تنظیمات وردپرس برید تو مسیر زیر:

داشبورد> تنظیمات> خواندن

اون تیک رو بزنین تا موقعی که تمامی این محتویات دمو پاک بشن و وبسایت رو با محتوای اصلی پر کردید. تا موقعی هم که وب سایت کاملا راه اندازی نشده و محتوای بی خود رو پاک نکردید یا اون رو با محتوای اصلی وب سایت جایگزین نکردید، به هیچ وجه وبسایت رو به گوگل وب مستر معرفی نکنین.

دقیقا قبل از اینکه وب سایت رو به گوگل وبمستر معرفی کنین، برین به همین مسیر و تیکش رو بردارین.

این باعث میشه که لینک های بی خود تو گوگل ایندکس نشن که همین خودش یه ضربه بزرگ به سئو وب سایت شماست. پاک کردن این لینک ها از گوگل دردسرشون بیشتر از ایندکس کردنشونه.

موفق باشید.

4 پسندیده

باز هم سپاسگزارم اقای سیدزاده.واقعا لطف کردید.

هر سایت فقط یک sitemap نیاز داره؟
و این که اگر هیچ صفحه ای noindex نباشه با یک بار ساخت سایت مپ همه ی صفحات index می شن؟
فرمودید بقیه صفحاتی که بعدا ساخته می شن به صورت خودکار ایندکس می شن؟نیازی به سایت مپ جدید که نداره؟

2 پسندیده

هر سایت فقط نیاز به ۱ سایت مپ داره، اگر هم بخش های وب سایت رو تفکیک کردید، سایتمپی که به گوگل معرفی می کنین فقط یکی باشه. یکی که لینک همه سایت مپ ها رو داشته باشه. داشتن بیشتر از ۱ سایت مپ ضروری نیست. تا زمانی که همه لینک های وبسایت کاور شده باشه، نیازی به سایت مپ اضافی ندارید.

یه نکته مهم رو بهش اشاره کنم:
خیلی از کاربرا این رو نمیدونن،‌ یه فایل سایت مپ نباید بیشتر از ۱۰۰۰ تا صفحه توش باشه. چون فقط این تعداد توسط گوگل دیده میشن. اگر بصورت دستی سایت مپ ها ایجاد میشن، حتما باید ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰ تا تفکیک بشن.مثلا خوبیه افزونه yoast اینه که میاد این کار رو اتوماتیک انجام میده.

الان اگه سایت مپ وب سایت تک فاکس رو ببینین متوجه میشین که تعداد سایت مپ ها رو هزار تایی تفکیک کرده.

• post_tag-sitemap1.xml
  • post_tag-sitemap2.xml
  • post_tag-sitemap3.xml

noindex یه نوع روش هست. ربطی به سایت مپ نداره. شما اگه یه صفحه noindex داشته باشید و اون لینک تو سایت مپ باشه، یا بعدا به سایت مپ اضافه بشه این رو تغییر نمیده.

مثل این میمونه یکی رو دعوت کنی خونتون بعد که زنگ زدن راشون ندین تو خونه :sweat_smile:
راه حل اینه که صفحه ای که noindex داره پیدا کنین و مشکلش رو حل کنین و پیدا کردن اون یه مسیر نداره بهتون بگم برید پیدا کنین. خیلی فقط ها موارد دیگه ای می تونه این مشکلات رو ایجاد کنه مثلا یه افزونه دیگه ای که ربطی به سئو نداره و کارش امنیته.

همیشه باید ریشه ای بررسی بشه.

اگر منظورتون وردپرس + افزونه Yoast هست خیر، نیاز به کار خاصی نیست. به محض اینکه یه پست، تکسونوموی، صفحه، تگ به وردپرس اضافه میشه، سایت مپ هم اتوماتیک اون ها رو اضافه می کنه.

نکته: شما چه سایت مپ داشته باشید و چه نداشته باشید، گوگل صفحات وب سایت شما رو ایندکس می کنه. داشتن سایت مپ سرعت ایندکس شدن رو بهبود می بخشه.

داشتن سایت مپ مثل اینه که به جای پایه پیاده با دوچرخه برسی به مقصدت.

2 پسندیده

سلام
من هم همین مشکل را با افزونه yoast دارم.

یعنی موقع تصدیق گرفتن میگه مشخصاتی یافت نشد در حالی که در گوگل وب مستر هستم
یه جا خوندم که نوشته بود با هاست داخل کشور به خاطر فیلترینگ مشکل داره

شما چه پیشنهادی دارید
با تشکر

1 پسندیده

درود

ما وب سایت داریم که رو سرور ایران که این مشکل رو نداره، البته اون وب سایت ها از ۲ سال پیش تصدیق شدن.

یه جورایی می تونه منطقی باشه. این مورد رو باید تحقیق بیشتری روش انجام بدم. اجازه بدین تست کنم و نتیجه رو بهتون اطلاع میدم.

1 پسندیده

من الان یه سری تغییرات جزیی ایجاد کردم، میشه تست کنین و نتیجه رو اطلاع بدین؟

1 پسندیده

باز هم همین ارور رو داد
با تشکر از شما

1 پسندیده

از اونجایی که این بحث متعلق به این تاپیک بود، پست ها رو انتقال دادم اینجا.

بررسی می کنم و نتیجه رو تو همین تاپیک پست میدم.

1 پسندیده

بعد از بررسی ها مشخص شد که درسته! به خاطر اینکه سرور ایران هست این مشکل رو داره. چون وقتی ورپرس می خواد به این سرویس متصل بشه از سرور با IP ایران متصل میشه. با دیتاسنتر زیرساخت (تو برج میلاد تهران) تماس گرفتم. گفتن این رو کاری نمی تونن بکنن. محدودیتی هست که از سمت گوگل ایجاد شده. :tired_face:

من بیشتر تحقیق می کنم که راه حلی براش پیدا کنیم. بعید می دونم که راهی نداشته باشه.

با تشکر از شما. حداقل الان اگر کسی این مشکل رو داشت می تونیم یه دلیل قانع کننده بدیم جای اینکه مثل مرغ سربریده بدوییم اینور اونور.

2 پسندیده

:joy::joy:

همچین چیزی رو می فرمایید؟
http://ostadium.ir/sitemap_index.xml

1 پسندیده

دقیقا همین سایت مپ هست که افزونه Yoast میسازه.

1 پسندیده

دستتون درد نکنه با افزونه دیگه ای سایت مپ رو ساختم.
با تحریم ها هم باید ساخت دیگر خخخ
ممنون از پشتیبانی عالی تون

2 پسندیده

Snap11
سلام آقای سید زاده منم به این مشکل برخوردم هرچی هم نگاه میکنم تو این صفحاتم همچین تگی نیست حتی توی yoast هم توی برگه ها میرم نوشته ایندکس شود نمیدونم باید چه کار کنم تا درست بشه