کدوم منطقی تره؟

کدوم منطقی تره؟
دامنه pixmo.ir با litespeed cache کار می کند!
و دامنه pixelmouod.ir با wp_rocket و Autoptimize کار می کند!
در همه حال pixelmouod.ir بالاتر می باشد!

* مقایسه در GTmetrix

سلام. مقایسه فقط در جی تی متریکس اشتباهه اما دو افزونه‌ای که اشاره کردید اگه درست کانفیگ بشه و طراحی سایت هم بهینه باشه به لحاظ کدهای php که تکراری در صفحات اجرا میشن، حتی بهتر از وب‌سرور لایت اسپید عمل میکنه.
در واقع در سایت‌های شدیدا دینامیک بهتره لایت اسپید استفاده بشه و در سایت‌های سبک‌تر از افزونه‌هاش کش با کانفیگ بهینه میشه نتیجه بهتری گرفت.
یه نکته دیگه هم منابع هست. تو سایت اصلی من لایت اسپید بار پردازنده و مصرف رم رو ۳۰ درصد کاهش داد و در عین حال امتیاز جی‌تی‌متریکس و تایم لود صفحه در دومین لود مشابه افزونه‌های کش شد. لذا لایت اسپید به نظر من بهتره. بار پردازنده رو هم مقایسه کنید البته اگه هزینه هاست مهمه و قراره بازدید بسیار بالا بره در درازمدت.

3 پسندیده

اول از همه باید بگم که وب مستر ها تو ایران تبدیل شده به رتبه الکسا و رتبه جی تی متریکس. این در حالی هست که کسی به مبنای کارکرد و امتیاز دهی توجهی نمی کنه و در نهایت مبنای امتیازدهی چیه. مبنای یک وب سایت خوب به رتبه جی تی متریکس بر نمی گرده. البته باید گفت که ابزار جی تی متریکس یک ابزار قدرتمند هست تا مشکلات احتمالی موجود در وب سایت رو شناسایی کنید و اونها رو بر طرف کنید برای تجربه و کاربردپذیری بهتر.

اما جی تی متریکس چطور کار می کنه؟
جی تی متریکس بر اساس مکان جغرافیایی که وجود داره (تو این اسکرین شات که ارسال کردید هر دو از کانادا هستن) میاد وب سایت شما رو بررسی می کنه. حتما می دونید که هاست ایران و هاست خارج چه تفاوتی با هم دارن برای کاربران داخل ایران و از خارج از ایران. اگر در این مورد مبنای مقایسه شما رتبه ای هست که جی تی متریکس بهتون میده، باید بگم که این موارد قابل مقایسه نیستن. این در حالی هست که هر دو دامنه در کشور های متفاوت میزبانی شدن.

فرض مثال همین وب سایت pixmo.ir رو از سرور انگلیسی در جی تی متریکس بررسی کردم که می تونین تفاوت خیلی زیاد رو مشاهده کنین:

یا از کشور آمریکا:

یا از کشور استرالیا:

یا از خود کشور ایران:

اینها اطلاعات هست، اطلاعاتی که قبل از در کنار هم گذاشتن برای مقایسه می بایست مبنای کارکرد اونها رو آموخت که چطور در کنار هم کار می کنن و امتیازات دریافت شده بر چه اساسی هست. طبق تفاوت های موجود در اسکرین شات های بالا متوجه میشین که خود جی تی متریکس هم دنبال پرتغال فروش هست.

در مورد مطلبی که در مورد افزونه های کش فرمودید، از هر نظر لایت اسپید بهتر هست. چون نحوه تحویل محتوا از طریق سرور به مرورگر با تکنولوژی کاملا متفاوت انجام میشه.

مبنای یک وب سایت خوب رو میشه روی موارد زیر ساخت:

• حذف افزونه هایی که مورد نیاز حیاتی نیستن
  • قالب خوب و بهینه
  • بهینه سازی عکس ها
  • اعمال تنظیمات صحیح در افزونه کش مطابق با نوع استفاده
  • استفاده از CDN - متاسفانه در ایران تنها سرویسی که موجود هست آروان کلود هست که به نظرم خیلی گرون هست نسبت به سرویسی که ارایه میدن.

موردی که در سابقه چندین ساله در ایران داشتم متوجه شدم که کاربران برای هر چیز کوچکی یه افزونه نصب می کنن بدون اینکه در نظر بگیرن که هر افزونه اضافی یعنی تعداد درخواست بیشتر، مصرف بیشتر و در نتیجه کندی وب سایت. نصب افزونه بیشتر مثل این هست که روی کامپیوتر خود چندین نرم افزار رو نصب کنین و تمامی این نرم افزار ها رو با هم باز کنین. قاعدتا کامپیوتر شما به دلیل کمبود منابع قادر به تحمل این همه درخواست رو بصورت همزمان نداره و باعث کندی میشه.

منظور بنده هم دقیقا همین هست. استفاده از وب سرور لایت اسپید الزاما برای افزایش رتبه جی تی متریکس نیست. استفاده از این وب سرور این امکان رو به هاست شما میده که محتوا رو به صورت مدرن به مرورگر تحویل بده و در نتیجه باعث کاهش چشمگیر مصرف منابع بشه. این یعنی هزینه پرداختی کمتر و بازدهی بیشتر.

2 پسندیده

به نظر شما من برای سایت خودم از کدوم CDN استفاده کنم؟
1-سرویس رایگان آروان کلود
2- سرویس رایگان پارس پک
3- سرویس رایگان cloudflare
4- استفاده نکنم!
مشخصات هاست :
هاست وردپرس 5GB آلمان 7Host

شبکه توزیع محتوا هم مثل اغلب فاکتورهای موثر در سئو سایت، اثرش بسیار پایینه به نسبت سئوی محتوا. واقعاً اگر کاربر خارج از کشور و داخل کشور دارید که رو تجربه‌ی کاربر در سایت شما موثر هست و مثلاً صفحات رو کاربر سریع‌تر باز میکنه و در سایت بیشتر موندگار میشه، بد نیست از سرویس‌هایی که گفتید یکیش رو استفاده کنید اما در غیر این صورت درگیرش نشید که خیلی موثر نیست.

1 پسندیده

کاملا موافقم. هدف از استفاده از CDN برای توزیع محتوا بر اساس مکان جغرافیایی کاربری هست که به وب سایت شما مراجعه می کنه و الزاما برای تحویل سریع محتوا استفاده میشه نه برای سئو. در ادامه، درسته که سرعت بالا بر روی سئو بهتر تاثیر میزاره اما اگر به دنبال ارتقای سئو وب سایت خود هستید، راه رو اشتباه میرید. سئو خوب و خوبتر، همونطور که علیرضا عزیز اشاره کردن، به محتوای یکتا و میزان نیاز مخاطبین اینترنت به محتوای تولید شده برمیگرده.

موفق باشید

مخاطب های سایت من درون ایران هستند!
سایت فروشگاهی هست!
از چند نفر پرسیدم گفتن هاست خارج بگیر برای سئو سایت بهتره چون برای گوگل سریع تر باز میشه!
حالا با این حال من هاست رو به ایران تغییر بدم؟یا CDN بذارم؟ یا همین خوبه؟:thinking:

درسته، هاست خارج از لحاظ فنی بهتر هست و نیازی به هاست ایران نیست. CDN رو زمانی بگیرید که از لحاظ منابعی دارای مشکل هستید. فکر می کنم جواب بقیه سوالاتون هم قبلا تو پاسخ های قبلی ارسال کردم.

1 پسندیده

بله متاسفانه اکثر وبمستران مبتدی و تاره کار روی جی تی متریکس حساب کلی باز میکنن و هرچی این سایت بگه انجام میدن و متاسفانه مقصر برخی از استادان سئوی ایرانی هستند که یک کت و شلوار و یک لپ تاپ میگیرند دستشان یک جایی رو هم اجاره میکنند و شروع میکنند به تدریس سئو و مارکتینگ این افراد قبل از استاد شدن چند ویدیوی سئو از استادان واقعی که اکثرا تدریس نمیکنند دیده اند و با تخیلات خود قاطی کرده و جیب مردم جویای علم را خالی میکنند.

افرادی که جلسات این استادان را میبینند در پایان یا احساس میکنند هیچ چیز نفهمیده اند و یا خود یک دکه اجاره میکنند و میشوند استاد سئو

هزار ماشاالله هرسال هم دوره ای جدید برگزار میکنند

مقصر اصلی این ها و ناشران و کپی کارانی هستند که ندانسته که این مطالب علمی است یا خیر مطالب را منتشر می کنند

قصد جسارت به استادان واقعی را ندارم آنها کاملا کارشان درست است

پیشنهاد میکنم زیاد درگیر سئو و طراحی سایتتان نشوید

دوستانی را دیده ام در ابتدای کار میخواهند قالبی بسیار زیبا و صد در صد سئو داشته باشند و برای آموزش سئو و طراحی قالب هزینه های چند میلیونی میکنند عمر خود را هدر میدهند وقتی خوب جوانی و حس خوبشان از دست رفت تازه میفهمند همه چیز ظاهر زیبا و سئو نیست

با مدیران سایت هایی که عمر خود را تلف کرده اند آشنا و دوست هستم
و با مدیرانی که با قالب های ساده کار میکنند و موفق هستند هم دوست هستم

سئو و طراحی سایت دروغ نیست و وجود دارد اما مهم تر از این ها محتوای خوب است

شما وقتی در گوگل دنبال مطلبی هستید برایتان مهم است ظاهر سایت زیباست؟
آیا سایت ویکیپدیا زیباست؟ یا کارامند و دارای محتوای مفید است؟

پیشنهاد میکنم زیاد درگیر مسائل فرعی نشوید که یا راه تان را گم کنید و یا نا امید شوید

آیا باید الکسا و گوگل و جی تی متریکس و… بگویند سایت شما عالیست یا بازدید کنندگانتان

آیا اگر در سایت شما مطالب مفید وجود داشته باشد و گوگل و الکسا تحریمتان کنند آن مطلب بازدید نخواهد داشت

کاری کنیم که گوگل و الکسا دنبال ما باشند نه ما دنبال آنها

اگر مطالب مفید مردم نبود نه گوگل اینقدر مشهور بود و نه الکسا
کشور های خارجی اصلا به الکسا اهمیت نمیدهند
مردم کشور های خارجی شاید فقط چند بار سایت جی تی متریکس را بازکرده باشند

در آخر یک درخواستی داشته باشم

درخواست میکنم لطفا نام و آدرس سایت های دوستانم را نخواهید جزو حریم خصوصی من است

1 پسندیده

من هم برای سایت موزیکم هم از افزونه wp_rocket و Autoptimize و خیلی دیگر از افزونه های دیگه استفاده کردم
به گفته ی آقای سید زاده افزونه کش لایت اسپید رو نصب کردم و واقعا سرعت سایتم خیلی بالاتر رفته با این نمره جی تی متریکسم یه خورده کمتره اما سرعت کلی حداقل 5 برابر شده و ایندکس گوگلم به زیرم 10 ثانیه رسیده همینطور برچسب های سایت همون موقع تو صفحه ی اول گوگل میان با این که سایت موزیک زیاده و پست زیاد زده میشه اما همین افزونه لایت اسپید خیلی تاثیر داشت تازه من فقط از کش و لیزی لودش استفاده میکنم و تمام بخش Optimize رو غیرفعال کردم در کل امار جی تی متریکس مهم نیست اصلا

1 پسندیده