بهینه سازی سایت وردپرس برای سئو

سلام خدمت تیم محترم پشتیبانی سون هاست.

یه سوالی درمورد بهینه سازی وردپرس داشتم.

من یه سری مطالب موجود در اینترنت در مورد بهینه سازی سایت وردپرسی و افزایش سرعت و سئو رو مطالعه کردم.
با سایت gtmetrix.com که سایتم رو بررسی می کنم یه سری مشکلات و اخطارهایی برای سئو می ده که مرتبط با کد قالبه.
از قالب enfold استفاده می کنم.برای حل این مشکل افزونه ی Autoptimize رو پیشنهاد کردن.

برای بهینه سازی عکس ها هم افزونه ی smushit رو پیشنهاد کردن.

خیلی ها هم برای بهبود سرعت wp rocket رو پیشنهاد دادن.

می خواستم ازتون بپرسم این افزونه ها واقعا کارامد هستن؟ به نظرتون کدوم هاشون روی سئو تاثیر مثبتی دارن؟
اصلا سایت gtmetrix.com سایت مناسبی برای تحلیل سئو هست؟

جنابعالی خودتون برای بهینه سازی وردپرس چه اقداماتی انجام می دید؟

5 پسندیده

درود بر شما،

اول از همه در مورد GtMetrix توضیح بدم. این ابزار برای بررسی سئو وب سایت نیست. این ابزار در واقع محیطی رو شبیه سازی می کنه تا نحوه لود شدن وب سایت شما و منابع موجود در اون بررسی بشه.

اقداماتی که ابزار جی تی متریکس بررسی می کنه:

• بررسی سرعت لود سرور
  • بررسی لود صفحه وب سایت
  • بررسی حجم صفحه
  • بررسی تعداد درخواست های صفحه
  • بررسی حجم فایل های لود شدنی مثل عکس ها، فایل های CSS و جاوااسکریپت
  • بررسی نرم افزار و تکنولوژی های استفاده شده

نتایجی که به شما نشون میده بر اساس مقادیر بررسی شده هست.

متاسفانه اکثر کاربران تو اینترنت فکر می کنن سئو وب سایت فقط به سرعت لود وب سایت مرتب هست. در صورتی سرعت لود وب سایت تنها فقط یکی از فاکتور های گوشه ای برای سئوی خوب هست. سرعت لود به صورت یک فاکتور مستقیم بری سئو بهتر نیست.

در مورد افزونه هایی که فرمودید:

افزونه خوبی هست و استفاده از اون رو پیشنهاد می کنم.

متاسفانه نسخه نال شده این افزونه در ایران بسیار رایج هست و پیشنهاد بنده اینه که به هیچ وجه از این افزونه استفاده نکنین مگر اینکه از صحت سالم بودن و نسخه اصلی بودن (بروز) اون مطلع هستید. همانطور که مطلع هستید این افزونه یک افزونه رایگان نیست. قیمت اصلی این افزونه با قیمت ۳۹ دلار آمریکا در وب سایت اصلی فروشنده wp-rocket.me در حال فروش هست. اینکه برخی از فروشندگان این افزونه اون رو با قیمت چند هزار تومان در اختیار مشتریان قرار میدن ۲ حالت داره.

۱- افزونه به صورت صحیح تهیه نشده. این یعنی یا نال شده هست یا سرقتی.
۲- لایسنس Multi-Site رو خریداری کردن که قیمت اون ۱۹۹ دلار آمریکا هست.

جهت اطمینان از فروشنده درخواست کنین فاکتور خرید نشون بدن از سایت wp-rocket.me اگر غیر از این باشد، این افزونه را هرگز خریداری نکنید و از نسخه های موجود در اینترنت استفاده نکنید. زیرا نه تنها بازدهی لازمه رو از اون نخواهید برد، بلکه امنیت وب سایت خود را به خطر خواهید انداخت.

به نظر من بهترین افزونه رایگانی که می تونه هم مفید باشه و هم کاربرد پذیری بالایی داره، افزونه WP Fastest Cache هست. این افزونه در عین حال که خیلی ساده هست، بسیار پر قدرت هست و تنظیمات بسیار ساده ای داره. البته جدا از نسخه رایگان نسخه پولی هم داره که امکانات بیشتری در اختیارتون میزاره.

فرمودید که از افزونه Autoptimize استفاده می کنید. توجه داشته باشید که افزونه Autoptimize هم یک افزونه بهینه سازی کش هست. هیچ وقت ۲ افزونه کش رو بصورت همزمان نصب نکنین زیرا نصب افزونه هایی که یک کار رو انجام میدن باعث میشه که هیچ کدام از افزونه ها درست کار نکنن. دقیقا مثل این میمونه که ۲ تا آنتی ویروس روی کامپیوتر نصب کنین.

در نهایت، اگر از محصولات سون هاست استفاده می کنین، ما از وب سرور لایت اسپید استفاده می کنیم و بطور کلی به غیر از افزونه wp smush هیچ نوع افزونه کش دیگری نصب نکنید. زیرا شتاب دهنده وردپرس از قبل بر روی سرور های سون هاست فعال هست و نیازی به هیچ نوع افزونه کش ندارید.

اگر نصبت به سرعت لود وب سایت خیلی حساس هستید، بهترین افزونه ای که می تونه بهتون کمک کنه افزونه رسمی لایت اسپید هست (LiteSpeed Cache) این افزونه رو نصب و تنظیم کنین. به هیچ افزونه دیگری نیازمند نیستید.

اگر سوالی دارید در ادامه همین تاپیک اعلام بفرمایید.

موفق باشید :sunglasses:

7 پسندیده

خیلی خیلی ممنونم اقای سیدزاده. واقعا لطف کردید.

خود بخش انالیز سئوی سون هاست برای تحلیل سئو کافیه؟ علاوه بر اون سایت دیگه ای مدنظرتون هست؟
والا سئوی سایتم برام خیلی مهمه. و این قدر اموزش های توی اینترنت کلیشه ای و گیج کننده هست که نمی دونم چی کار بکنم تا توی کلمات کلیدی مدنظرم توی گوگل بالا بیام.90 درصدشون که فقط اصرار به شبکه های اجتماعی دارن و هی می گن توی شبکه های اجتماعی فعال باشید.بقیشونم که میان متفاوت باشن اموزش های این طوری می دن که بی فایده است. اگر یک منبع درست درمون در مورد اموزش سئو مخصوصا برای وردپرس معرفی کنید که متشکر می شم.دوره ی سون لرن رو تهیه کردم.اون هم خیلی به کارم نیومد.
یه عده می گن همون yoast و شبکه های اجتماعی با هم کافی هستن.
خیلی بحث گیج کننده ایه.ممنون می شم اگر به عنوان کسی که این مسیر رو طی کرده یک منبع خوب دراختیارمون قرار بدید.

این افزونه هم درمورد کش هست؟ فکر می کردم حجم عکس هارو کم کنه.

3 پسندیده

خواهش می کنم.

این ابزار موارد خیلی ابتدایی رو بررسی می کنه. به اون به عنوان یک ابزار قدرتمند تکیه نکنین. این ابزار مشکلات عمومی رو ردیابی می کنه و راهکار ارایه میده. این ابزار توانایی ردیابی مشکلات عمیق وب سایت رو نداره.

سایت های دیگری هم هستن. اما بهترین سایت ها اکثرا پریمیوم (پولی) هستن.
وب سایت ahrefs.com بهترین ابزاری هست که شخصا از اون استفاده کردم.

بله، عکس ها رو بهینه می کنه. کارش همین هست. بهینه سازی عکس های وب سایت شما باعث میشه که وب سایت شما چندین برابر سریع تر لود بشه. کم بودن حجم صفحه خیلی مهم هست. مثلا اگر وب سایت اصلی سون هاست یا همین انجمن رو با gtmetrix بررسی کنین متوجه میشین با اینکه محتویات و گرافیک زیادی داره، چقدر سبک هست.

ببینید، بهترین منبع آموزش سئو همون آموزش دوره سون لرن هست. افزونه Yoast هم بصورت مستقیم رو سئو تاثیر شگفت انگیزی نداره. این افزونه شرایط رو بصورت صحیح برای شما فراهم می کنه و با گوش زد کردن مشکلات، شما رو در راستای صحیح راهنمایی می کنه. اگر سئو رو عمقی یاد بگیرید، دیگر نیازی به افزونه های دیگر نیست. البته این افزونه یه سری امکانات مفید رو وب سایتتون اضافه می کنه که در بهبود سئو تاثیر مثبتی داره. اما فقط در همین حد.

سئو خوب وب سایت یعنی:

• محتوای یکتا، محتوای مفید، محتوای با ارزش
  • انتخاب عنوان مناسب
  • قالب سبک و سرعت لود خوب
  • رعایت اصولی عکس های درون مقالان مثل حجم عکس، اطلاعات عکس title, alt, description

اولین و مهمترین امر در سئو خوب و موفق محتوای مفید و یکتا هست. اگر محتوای خوب نداشته باشید، تکنولوژی و ترفند نمی تونه سئو وب سایت رو به جایی برسونه. داشتن محتوای خوب در کنار تکنولوژی و پیاده سازی اصولی می تونه بهترین سئو رو برای وب سایتتون رقم بزنه.

دنیای سئو فقط به یک مقاله یا بسته آموزشی ختم نمیشه ولی اگر بسته آموزشی سئو در سون لرن رو تموم کردید، غیر از اون به مقاله دیگه ای نیاز ندارید. به زبان فارسی کاملترین آموزش سئویی که دیدم همین بود. مهم هست که اخبار سئو رو دنبال کنین زیرا متد ها با گذشت زمان در حال تغییر هست.

3 پسندیده

باز هم متشکرم از پاسخ کامل و جامعتون اقای سیدزاده

والا الان یه سری چیزهای دیگه برای من گنگ هست. مثلا یه سری چیزها مثل اتصال به وبمستر تولز و ایندکس کردن صفحات و ساخت سایت مپ و یه سری چیزای این تیپی روی سئو تاثیر دارن؟ چه جوری می شه اعمالشون کرد؟

این مورد هم که می فرمایید سایت ها خیلی روش تاکید دارن.
محتوی چه جوری می تونه به سئو سایت کمک کنه؟
یه عده می گن به خاطر تاکید روی کلمه ی کلیدی مدنظر توی محتوی گوگل به مرور اون سایت رو توی اون کلیدواژه بالا میاره.
یه عده می گن با محتوی باید کاربر رو جذب سایت کنی.خب اگه سایتم توی صفحه ی اول گوگل نباشه کاربری هم نمی شه جذب کرد مگر این که کسی ادرس سایت رو داشته باشه که خب خیلی کمن.

برای سایت شرکتی قالب هایی مثل enfold و divi و be theme خوبن؟ شما خودتون پیشنهاد دیگه ای دارید؟

2 پسندیده

گوگل وب مستر هیچ وقت سئو شما رو بهتر نمی کنه. این ابزار رو خود گوگل طراحی کرده که این قدرت رو بهتون میده تا سریع تر به نتیجه برسین. مثلا لینک های جدید وب سایتتون رو سریع تر لیندکس می کنه. داشتن یه سایت مپ الزامی نیست، اما داشتن یه سایت مپ می تونه به سریع تر ایندکس کردن وب سایتتون کمک کنه.

اضافه کردن وب سایت به گوگل وب مستر خیلی ساده و راحت هست و پیچیدگی نداره.

• اول از همه وارد وب سایت گوگل وب مستر بشین و با اکانت گوگل وارد بشین.
  • بعد از وارد شدن، از بالا سمت راست روی Add a Property کلیک کنین:

add-property

• بعد آدرس دامنه رو وارد کنین و روی Add کلیک کنین:

add-website

دقت داشته باشین که اگه دامنه با SSL هست (یعنی با https هست) باید دقیقا به همون شکل وارد کنین. این خیلی مهمه چون تو نتایج گوگل مینویسه که محتوای وبسایت شما امن هست. (این طرح به زودی پیاده سازی میشه، بهتر هست که از الان اماده باشید)

• بعد از اینکه دامنه رو اضافه کردید به این صفحه میره تا هویت مالکیت شما تایید بشه. برای اینکار یه فایل HTML بهتون میده که باید این فایل به root وب سایت آپلود کنین. (root یعنی داخل پوشه public_html) یعنی اگه دامنه شما domain.com باشه و اسم این فایل abc.html، باید این فایل به صورت domain.com/abc.html قابل دسترس باشه.

از اینجا به بعد کار خاص دیگه ای لازم نیست انجام بدین. فقط می مونه اضافه کردن سایت مپ. اگر افزونه yoast رو نصب دارید، آدرس سایت مپ شما میشه domain.com/sitemap_index.xml یه نمونه از این سایت مپ رو بصورت زنده می تونین تو وبلاگ سون هاست ببینین: https://blog.7ho.st/sitemap_index.xml

• حالا برای اضافه کردن سایت مپ، تو صفحه گوگل وب مستر بعد از اضافه و تایید کردن مالکیت، روی Sitemap کلیک کنین:

• بعد از اون بالا دست راست روی Add a Sitemap کلیک کنین و فقط اسم سایت مپ رو به شکل sitemap_index.xml وارد کنین و در نهایت روی Submit کلیک کنین.

submit

همین!

نکته: یه موقع هایی با وجود نصب بودن افزونه Yoast صفحه سایت مپ (/sitemap_index.xml) باز نمیشه یا خطای ۴۰۴ میده. برای حل این مشکل باید از داشبورد وردپرس برید به تنظیمات> پیوند های یکتا. بدون اینکه تغییر انجام بدین، یکبار روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنین.

سئو یعنی محتوا. بدون محتوا سئو معنی نخواهد داشت. کلمه SEO یعنی Search Engine Optimization یعنی بهینه سازی وب سایت برای دوستانه بودن اون با موتور های جستجو و این فقط به گوگل ختم نمیشه و خیلی دیگر از موتور های جستجو مثل یاهو، بینگ و یا یاندکس از همین روش محتوای وب سایت شما رو ایندکس می کنه. اگر شخصی به دنبال مثلا میزبانی وب پر سرعت می گرده، این محتوا می بایست در داخل یک صفحه وب سایت وجود داشته باشه تا موتور های جستجو اون وب سایت رو تو نتایج نشون بده.

خیر، اگر محتوایی که وب سایت شما ارایه میده یکتا باشه و وب سایت دیگه ای اون رو نداشته باشه، مسلما شما اولین لینک خواهید بود. در سئو باید صبور باشید. سئو چند روزه یا یکی دو ماهه

اگر بودجه دارید، سفارش بدین یه طراح و توسعه دهنده کاربلد یه قالب اختصاصی سبک از صفر براتون طراحی کنه. این قالب هایی که گفتید همشون خوبن اما باید افزونه های اضافی حذف بشن. این قالب ها چند منظوره هستن. این یعنی منابعی درون این قالب ها لود میشن که برای همه نیست. با یه قالب ۳۰ تا دمو دارن، اما شما فقط از ۱ دمو استفاده می کنین. اما محتوای CSS و جاوا اسکریپت این قالب ها برای این ۳۰ تا دمو طراحی شده. این همه اطلاعات با این قالب ها لود میشن که کلا نیازی بهشون ندارید. واسه همین حجم وب سایتتون زیاد میشه. اگر بوجه بالایی در نظر نگرفتید، بهتر هست که حداقل کسی رو استخدام کنین تا قالب رو براتون تصحیح کنه و دارایی های اضافه این پوسته ها رو حذف کنه.

3 پسندیده

اقای سیدزاده بی نهایت سپاسگزارم که این موقع از شب با این حوصله لطف می کنید این قدر دقیق و ریز به ریز توضیح می دید.می خواستم اگر اجازه بدید لینک این اموزش رو در اختیار بقیه قرار بدم.خیلی در مورد سئو جست و جو کردیم اما فقط مطالب کلیشه ای و به دردنخور نصیبمون شد.با این که خیلی از سایت ها ادعای زیادی تو این زمینه دارن ولی واقعا نصف این اموزش شما رو توی سایتشون نذاشتن.

یکی از مشکلاتی که همیشه زمان نصب yoast دارم بخش “کنسول جستجوی گوگل” هست که کد تایید رو باید از جیمیل گرفت.
این ارور رو می ده
هیچ مشخصات کاربری پیدا نشد

این ایمیل همون ایمیلیه که باهاش توی گوگل وبمستر تولز ثبت نام کردم.
بعضیا می گن به خاطر تحریم کاربرای ایرانیه. به نظر شما مشکل از چیه؟

خب اینی که شما می فرمایید یعنی بریم طرف مطالبی که تاحالا کسی روش کار نکرده.ولی مثلا من می خوام روی کلیدواژه ی تدریس خصوصی زبان انگلیسی کار کنم و رتبه ی سایت رو توی این کلیدواژه بالا بیارم.در صورتی که ممکنه رقبای خیلی زیادی برای این کلیدواژه باشن.

والا خودم می خوام اگر امکانش باشه سفارش بگیرم و سایت طراحی کنم.برای همین هم سئوش برام مهمه.اگه قرار باشه بدم کس دیگه ای اختصاصیش کنه دیگه برام صرفه نداره.شما قالب مناسب و خوبی برای طراحی سایت شرکتی مدنظر دارید؟ یه قالبی که مثل enfold صفحه ساز قوی داشته باشه. از لحاظ سئو هم مناسب باشه.
امیدوارم از راه اندازی انجمن پشیمونتون نکرده باشم :sweat_smile: :sweat:

4 پسندیده

خواهش می کنم. خوشحالم کمکی کرده باشم.

باعث افتخار هست. خوشحال میشیم.

شما اول باید وب سایت رو تو گوگل وب مستر اضافه کنین، تایید کنین، بعد می تونین از این مرحله وب سایت رو اضافه کنین. دقت داشته باشید که افزونه Yoast اکانت شما نمیسازه، فقط اکانت از قبل ساخته شده رو با این وب سایت ادغام می کنه.

برای همینه که میگم باید محتوای شما یکتا باشه. مثلا خودتون گفتید که مقاله درستی برای سئو تو اینترنت پیدا نکردید. الان همین پست یک مقاله با ارزش میشه تو گوگل چون محتویات اون یکتا هست. همین پست تا ساعاتی دیگه وارد نتایج جستجو در گوگل میشه. وقتی شد براتون اسکرین شات میفرستم تا عملا اون رو تجربه کنین.

شخصا قالب خاصی مد نظر ندارم. ترجیحا همیشه همه طرح ها رو از صفر شروع می کنم تا به نتایج دلخواه برسم و زیاد روی قالب های اماده تکیه نمی کنم. البته برای شروع قالب آماده می تونه خیلی کارامد باشه تا تجربیات بیشتر کسب کنین. می تونین وب سایت ژاکت رو مرور کنین. سعی کنین بیشتر تو محصولات ایرانی جستجو کنین.

خخخخ. نه داداش. انجمن برای همینه. منم خوشحالم که این امکان ایجاد شده تا بتونم در موفقیت شما و دیگر کاربران مشارکت داشته باشم.

2 پسندیده

شما واقعا لطف دارید.ایشالله بشه یه روز زحمات تیم فوق العاده ی سون هاست رو جبران کنیم.

اکانت وبمستر رو بعد از اموزشی که لطف کردید ساختم و اون فایل html رو توی هاست اپلود کردم.بعدش رفتم yoast رو نصب کنم که یک بخشش همینی بود که خدمتتون عرض کردم.

برای این فرمایشتون رفتم yoast رو نصب کنم که با اون مشکل برخورد کردم.
یعنی باید صبر کنم تا اکانت وبمسترم تایید بشه؟ مگه تاییدش به همون اپلود فایل html نبود؟

اگر این لطف رو بکنید که ممنون می شم.
والا بقیه سایتا فقط تئوری می گن. اخرشم می گن هیچی معلوم نیست. سئو 100 درصد نیست و وبمسترها این ها رو از طریق تجربه کسب کردن و ممکنه درست هم نباشه!

3 پسندیده

می تونین این مرحله رو رد کنین. پس از تنظیم از بخش نوتیفیکشن های افزونه Yoast می تونین اکانت گوگل رو متصل کنین. البته این مرحله الزامی نیست. شما با اپلود کردن اون فایل گوگل وب مستر رو به وب سایتتون متصل کردید و شدیدا نیازی به انجام این کار نیست.

وقتی روی تعیین هویت کلیک می کنین چی بهتون نشون میده؟
لطفا اسکرین شات ارسال کنین.

3 پسندیده

منظورتون yoast هست؟

بعدش هم که اون ارور هیچ مشخصات کاربری پیدا نشد رو می ده

1 پسندیده

این ارور نیست، اون کد رو کپی کنین و در وردپرس در فیلد مربوطه کپی کنین و روی دکمه “تصدیق” کلیک کنین. به این شکل اکانت گوگل وب مستر رو متصل می کنین به Yoast.

3 پسندیده

:joy::joy:
اقای سیدزاده درسته نوبم ولی نه این قدر :joy:

کد رو کپی می کنم این ارور میاد
نمی دونم علتش چیه

1 پسندیده

تنها دو دلیل داره اونم اینه که یا دامنه رو اضافه نکردید، یا دامنه ای که اضافیه کردید tuzla . ir نیست. میشه از کنسول گوگل وب مستر اسکرین شات ارسال کنین؟

بعد اینکه آیا ایمیل کی تو yoast لاگین کردید همون ایمیلی هست که دامنه رو در کنسول باهاش اضافه کردید؟

3 پسندیده

بله با همون ایمیلی که دامنه رو اضافه کردم به yoast وصل می شم
اگر دقت بفرمایید یه جا پیام داده که Improve the search presence of https://tuzla.ir
وقتی روش کلیک می کنم صفحه ی زیر میاد که توی پیام بالاش نوشته شما به کنسول متصل شدید

بصورت پیام خصوصی مشخصات ورود به وردپرس رو برام ارسال کنین. اگر برنامه ای مثل Teamviewer داشته باشید خیلی خوب می بود.

1 پسندیده

همون طور که بهتون گفته بودم.

نتیجه جستجو برای جمله: “اقداماتی که ابزار جی تی متریکس بررسی می کنه”

7host-search%20results

صفحه اول، لینک هفتم بعد از ۱۸ ساعت.

اگر محتوای وب سایت شما یکتا باشه و روی موضوعات مفید تمرکز کنین، خیلی سریع به صفحه اول گوگل میرسین. این انجمن ۲۴ ساعت نشده که راه اندازی شده.

اینم یه نمونه دیگه که دیروز پست داده شده: (حدود ۲۲ ساعت پیش)

خط اول، لینک اول برای واژگان استفاده از Jetbackups

2 پسندیده

4 نوشته با یک موضوع موجود ترکیب شدند: پیغام خطا در گوگل سرچ کنسول

سلام آرتا
من هم از وقتی که هاستم رو انتقال دادم به ایران، افزونه یوست به گوگل سرچ کنسول وصل نمیشه. دقیقا مثل همین دوستمون (بختیاری) همین مشکل رو پیدا کردم.
مشکل این دوستمون رو فهمیدید اشکالش چیه؟

1 پسندیده

حسین اقا مشکل از هاست ایرانه

1 پسندیده