تلاش برای یک عشق نافرجام (رفع فیلترینگ IP یک سرور خارجی در ایران)

با درود و احترام خدمت عزیزان
هدفم از انتشار این تاپیک، صرفا آگاهی و روند رفع فیلترینگ یک سرور پر هزینه و شرح آن برای شما عزیزان :revolving_hearts:
مشخصات سرور : دیسک ۱۰۰۰ گیگابایت (معادل ۱ ترابایت) و single core processor , 2GB RAM که این سرور به عنوان سرویس بکاپ یا دانلود در نظر گرفته می شود.

۲ بهمن ۱۴۰۲

storage cloud یا فضای ابری که جهت بکاپ سایت ها و نگهداری پروژه های مشتریان ما استفاده میشد از طریق دامنه و ip در ایران کاملا فیلتر شد اتفاق بسیار پر تکرارِ این روز ها در ایران و بهتره بگیم حالت کما، که دست کم یک بار برای هر فردی، در اینترنت فعالیت و کسب درآمد میکند روی داده است.

ساعت ۸ و ۱۴ دقیقه صبح / ۲ بهمن ماه

سریعا پس از اطلاع از این اتفاق، پیگیر رفع فیلترینگ از طریق internet.ir شدیم در ابتدا (****) رو شاهد بودیم از یک اداره ای به یک اداره دیگر بعد گفتند نه

کی گفته شما باید از طریق internet.ir پیگیری کنید شما باید با دادگستری کل کشور واحد فناوری و اطلاعات تماس بگیرید و از اون طریق پیگیری کنید بعد چیزی که اتفاق افتاده قابل حل نیست چون دستور که باید فیلتر بشه و رفع فیلتر خیلی مرحله پیچیده ای رو به دنبال داره.

تقریبا ساعت ۱۱ صبح

در ادامه تلاش برای احیا ip سرور از طریق ادارات، اعم از دادگستری بخش فناوری اطلاعات، مصاديق مجرمانه، بازرسی اداره زیر ساخت کل کشور، روابط عمومی زیر ساخت تهران، مرکز توسعه فناوری اطلاعات، وزارت فناوری اطلاعات و … انجام شد. همه ادارات یک سری شماره های دیگه ای میدادن که با فلان اداره تماس بگیرید به ما ربطی نداره !!! اکثرشون این موضوع که ip فیلتر شده رو نمیشه unfiltered کرد رو پشت تلفن تاکید میکردند پس از ۳ ساعت مکالمه مداوم با ادارات مختلف
نتیجه : رفع فیلترینگ دامنه با آی پی دو مورد بسیار متفاوت است و از طریق دو اداره مختلف باید انجام شود تلفنی برای تماس مستقیم وجود ندارد شما فقط میتونید با ایمیل پیگیری کنید آدرس ایمیل چیه ؟ (نامشخص و اطلاعی از آدرس ایمیل مربوطه نداشتند)

به گفته یک عزیزی در روابط عمومی زیر ساخت کل کشور تو اینترنت بگردید آدرس ایمیل رو پیدا کنید اونجا هست !

ساعت ۱۲

آخرین تلاش ها برای پیدا کردن آدرس ایمیل جهت ارتباط و رفع فیلتر آی پی که اثر بخش بود آدرس ایمیل ::: help@tic.ir

ساعت ۱۲ و ۴۵ دقیقه ظهر
ایمیل هم بصورت شخصی و شرکتی ارسال شد با توجه به موضوعات spam ایمیل شرکتی را منتشر نخواهم کرد اما ایمیل شخصی :slight_smile:

ساعت ۲ و 2۹ دقیقه ظهر
من در ناامیدی کامل بودم و هر ۱۰ دقیقه به ۱۰ دقیقه inbox ایمیل هارو چک میکردم خبری نبود تاااااااا اینکه notification از طرف gmail اومد سریعا چک کردم ایمیل دریافتی :

ایمیل دریافتی بسیار کوتاه، شیوا و منطقی بود اولین چیزی که من باهاش مواجه شدم این بود ما اصلا بابت دامنه پیگیری نکردیم بابت رفع فیلتر IP سرور و دامنه از طریق اداره دیگری باید پیگیری شود حتی ما آدرس domain هم اینجا ارسال نکردیم تنها چیزی که ایمیل فرستادیم آدرس IP بود …

ساعت ۲ و 43 دقیقه ظهر

سریعا ایمیل رو پاسخ دادیم و تلاش کردیم موضوع رو به شکل دیگه ای توضیح بدیم و بهشون گفتیم اگرم نیاز هست شرایطی ترتیب بدیم که یک بار توی root سرور login کنید و دیتا های ما رو چک کنید

ساعت ۲ و 58 دقیقه ظهر

ما مجددا ۹ بار تماس گرفتیم با اداره زیر ساخت که بالاخره یک عزیزی تلفن رو پاسخ داد موضوع رو عنوان کردیم که این سرور قابلیت نصب هیچ اسکریپت پروکسی رو نداره به خاطر محدودیت نسخه لینوکس که 16.04 lts و محدودیت kernel لینوکس ،‌در پایان گفتند حالا یه سرور دیگه ای بگیرید اشکال نداره پیش میاد شما خیلی نگران هستید ما تاکید کردم به رفع فیلتر IP و هزینه های سرور که یکساله داریم پرداخت میکنیم به انتقال اطلاعات که بسیار کار پیچیده ای با این حجم که ایشون فرمایش کردند کاری از دستم برنمیاد شما با همون آدرس ایمیل در ارتباط باشید اگر جواب شمارو دادند که انشالله مشکلتون حل بشه اگر جواب ندادند که پیگیری شما نتیجه ای نخواهد داشت !!!

.
.
.
.
.
مجددا ۳ بهمن ماه
تماس گرفته شد با روابط عمومی زیر ساخت ارتباطات اعلام کردند جهت تسریع در روند با شماره 1588 بدون پیش شماره و داخلی پشتیبانی فنی تماس بگیرید
`

1588

طی تماس و گفتگو با واحد مربوطه و بزرگواری که پاسخگو بنده بودند با ابراز ناراحتی بسیار به این موضوع اشاره کردند که روزانه افراد زیادی تماس میگیرند از شرکت های مختلف و درخواست هایی مبنی بر عدم فیلترینگ دامنه یا IP را دارند شما مطلع باشید که ما هیچ دسترسی به واحد فیلترینگ نداریم اصلا نمیدونیم این واحد متشکل از چه افرادی هست و این عزیزان در کجا هستند !!! فقط اطلاع داریم یک واحدی در ارتباطات زیر ساخت وجود دارد به نام فیلترینگ که از طریق ایمیل قابل مکاتبه و پیگیری می باشد.
فقط و فقط میتونید از طریق ایمیل با واحد مربوطه در ارتباط باشید و و لا غیر …

.
.
4 بهمن ماه
ساعت ۹ و ۴۵ صبح

از زمان ارسال ایمیل قبلی تا به الان هیچ پاسخی دریافت نشد و
امروز مجددا پیگیر شدم با شماره ۱۵۸۸ تماس گرفتم و مطالبات خودم رو بیان کردم بزرگواری که پاسخگوی بنده بودند توام با ناراحتی از شرایطی که برای مما اتفاق افتاده و در کمال ناباوری بنده رو به داخلی واحد فیلترینگ متصل کردند! گفتگو ها پیرامون موضوع آی پی و شرایط این سرور انجام شد قرار بر این شد مجددا ایمیل ارسال کنیم به help@tic.ir اما با یک تفاوت که در ایمیل ارسالی :
۱_مشخصات و مستندات سرور بصورت کامل اعم از آی پی، اسکرین ترافیک، سیستم عامل، پورت های allow در ufw لینوکس
۲_اطلاعات و مدارک شخصی بنده
۳_شماره موبایل
۴_آدرس ایمیل

ساعت ۱۲ و 6 دقیقه
ایمیل با موفقیت ارسال شد منتظر بررسی و ارسال پاسخ از سمت واحد فیلترینگ ارتباطات و زیر ساخت هستم.

.

ساعت 13 و 9 دقیقه
ایمیلی از واحد فیلترینگ دریافت شد !

با خواندن این ایمیل کمی احساس بهتری می توانیم داشته باشیم گرچه وضعیت باز هم نامعلوم و گُنگ.
مشخص نیست بررسی چقدر زمانبر خواهد بود ؟ معیار بررسی بر چه اساس خواهد بود ؟ و آی پی روی تمام ISP ها بازخواهد شد یا باز محدودیت روی بعضی ISP وجود خواهد داشت ؟

۸ بهمن ماه 1402

الان حدودا ۱۲ شب هست که در حال بروزرسانی این تاپیک هستم ۴ روز از آخرین مکاتبه و پیگیری از سمت ما می گذرد اما همچنان وضعیت سرور ما در دست بررسی می باشد.
در آخرین تماسی که در ۷ بهمن داشتیم به ما گفتند دیگه تماس نگیرید با ارتباطات زیرساخت و اگر نتیجه ای وجود داشته باشه ایمیل خواهد شد تلفن زدن شما، پیگیری و تلاش شما بی فایده است واحد مربوطه خودش بررسی خواهد کرد !!!

.
این تایپک تا زمان رسیدن به یک نتیجه، بروزرسانی خواهد شد…

3 پسندیده

مهدی جان امیدواریم مشکل شما رفع شود. سپاس از اشتراک گذاری تجربتون

1 پسندیده

متاسفانه در هنگام چنین مواقعی هیچ نهادی پاسخگو نیست
یک هزارتو که به هیچ جایی ختم نمی شود نه زیرساخت قبول می کند و نه دادگستری.
بعد از مشکلی که برای internet.ir هم به وجود آمده که بیش از یک سال از ان زمان می گذرد هنوز مرجعی برای رسیدگی چنین مشکلاتی معرفی نشده است
به نظر می رسد یک ایزوله سازی در حال انجام است وقتی ترافیک از یک مقدار بالاتر باشد IP در سطح IXP برای برخی از ISP ها دچار مشکل می شود.

1 پسندیده

@Nima.asadi @aidin.hs
جناب مهندس حسینی و مهندس اسدی فرصتی شد از لطف همیشگی شما بزرگواران، تشکر کنم.
بله طبق فرمایش شما سرور ها در حداکثر ترافیک توسط isp ها محدود و حتی گزارش می شوند.
امروز توسط یکی از دوستان که اپراتور x مشغول به کار هستند مطلع شدم شرایط مسدود سازی ip به این شکل : مجموع ترافیک در ۲۴ ساعت در نظر گرفته می شود و اگر از سطح B بالاتر باشد ip توسط isp مسدود می شود.
و اگر از سطح A بالاتر بود این مورد سریعا به مرکز ارتباطات و زیر ساخت و یک نهاد دیگر (که در این انجمن نمیشه نام برد) گزارش می شود تا روند فیلترینگ کاملا انجام شود.
این شرایط ها برای سرور هایی که وابستگی به اداره یا نهاد دولتی ندارند و یا از شرایط ویژه برخوردار نیستند.

مهدی جان، خیلی ناراحت شدم از اتفاقی که براتون افتاده به نظرم حداقل اطلاعات سرور رو برای ما قرار بدین اگر اتفاقی دور از جون برای شما افتاد ما پیگیر رفع فیلتیرنگ سرور بشیم :joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy:

1 پسندیده