چطوری یه سایت وردپرسی بسیار فعال رو مدیریت کنیم؟

درود،
به عنوان کسی که مدال کاردان وردپرس رو داره، افتضاحه که دارم همچین سوالی رو میپرسم اما ندانستن عیب نیست.
دوستان ازتون میخام هر کس هر راهنمایی میتونه به بنده ارائه بده دریغ نکنه

موضوع از اونجایی شروع میشه که بنده یه پروژه ی خیلی سنگین رو شروع کردم (برای خودم)، پروژه ای تحت عنوان یه بستر مجله ای یا وبلاگی که هر کسی میتونه هر چیزی توش بنویسه

ببینید، موضوع این سایت آزاده، یعنی شما از گیم و تکنولوژی و هنر و سینما و ادبیات و سبک زندگی بگیر تا داستان و دلنوشته و خاطرات و…
این سایت وردپرسی امکان خوندن و نوشتن بصورت نامحدود به کاربرانش رو میده (البته مطالب قبل از انتشار تایید میشن فعلا) و از اونجایی که قراره در آینده ای نه چندان دور حجم بازدید و ترافیک به طرز سرسام آوری بره بالا، قطعا منابع بسیار بالایی از سرور رو اشغال میکنه

به نظرم درست نیست وقتی همزمان صدهانفر دارن از سایت بازدید میکنن پلاگین نصب کنم و آزمایش انجام بدم، بنابراین از الان دارم فکر همه چی رو میکنم و میخام بهترین روش برای کشینگ، مدیریت منابع و افزایش سرعت یه سایتی که هر چند دقیقه یا ثانیه توش مطلب منتشر میشه رو بدونم.

مشکل اینجاست که هر افزونه ی کشی که استفاده کنم یا میاد با هر انتشار مطلب کل کش سایت رو پاک میکنه و اینجوری سایت داون میشه (چون تعداد مطالب برای کش بالاست)، یا میاد صفحاتی رو که توشون ویجت پویا داره پاک میکنه که اینم باز مشکل ایجاد میکنه
یه سمت دیگه ویجت هایی هست که بدون انتشار مطلب بروزرسانی میشن مثلا ویجت مطالب رندوم

اگرم سایت رو کش نکنم حسابی به سرور فشار وارد میشه و اونم دردسرساز میشه

از طرفی اگر بعدا وقتی هزاران مطلب توی سایت منتشر شده بخام همچین کاری بکنم حساب کارم با احسن الخالقینه!

بیاید فکرامونو بزاریم روی هم تا به یه نتیجه برسیم و به بنده ی حقیر کمک کنید.

صد درصد بعدا سوالات و مشکلات اساسی دیگری هم پیش خواهد آمد و ازتون کمک میگیرم.
ممنون

سلام وقتتون بخیر باشه.
پروژه هایی که به این صورت بزرگ و گسترده هستند اصلا مناسب نمی باشد که با وردپرس طراحی شود.
وردپرس یک crm بسیار مناسبی می باشد ولی برای پروژه های تازه در مرحله استارت هستند بسیار مناسب است و اگر ترافیک سایت شما بالا برود مطمئن باشید با مشکلات جدی تری روبه رو خواهید شد.
در خصوص کش و سرعت لود اولین چیزی که اهمیت بسیار زیادی دارد بهینه بودن قالب سایت می باشد
قالب باید در استاندارد ترین حالت خود باشد
سپس با یک افزونه کش مانند راکت به راحتی می توانید کش های خودتان را کنترل کنید و یا از cdn هایی مانند کلودفلر استفاده کنید.
در خصوص منابع نیز از همان ابتدای کار به فکر سرور باشید درسته هزینه های شما بالا می رود ولی اگر در آینده ترافیک سایت شما بالا برود و قصد داشته باشید از هاست اشتراکی به سرور منتقل شوید ممکن است برخی مشکلات به وجود آید.

1 پسندیده

@Alirezadabiri شما CMS دیگه ای می‌شناسید که در عین رایگان بودن، قابل سفارشی سازی باشد؟
چون این پروژه قراره رایگان به کاربران خدمات بده بنظرم درست نیست از همون اول هزینه های زیادی کنم
از طرفی فعلا بودجه ی زیادی ندارم و همه هزینه ها از خودمه.

cms رایگان وردپرس و دیتالایف انجین به نظر شخصی من مناسب هستند
ولی به هر کدام که تسلط بیشتری دارید با همان پروژه را استارت بزنید
اگر با وردپرس استارت زدید به چند نکته ای که میگم دقت کنید حتما لوکیشن هاست خارج از کشور باشد به این دلیل که برخی افزونه ها مشکل عدم اتصال Api دارند.
افزونه ها را سعی کنید از مارکت اصلی خود افزونه مانند اینواتو تهیه کنید
و حتما برای کارهای ساده از افزونه استفاده نکنید و اگر تسلط به برنامه نویسی دارید امکاناتی که نیاز دارید را خودتان در فانکشن قالب برنامه نویسی کنید و یا افزونه اختصاصی متناسب با نیاز وب سایت بنویسید.
افزونه های غیر اختصاصی ممکن است چندین کار را با آن افزونه بتوان انجام داد ولی شما تنها به یکی از قابلیت های آن نیاز داشته باشید این مورد باعث می شود هنگامی که با افزونه کار میکنید پروسه های بیشتری برای اجرای ان ایجاد شود.

1 پسندیده

دیتالایف انجین سالهاست بروزرسانی نشده، سرعت بسیار زیادی داره اما سفارشی سازی کردنش سخت و محدوده
اگر بخام از وردپرس استفاده کنم به صورتی که شما گفتید ، در آینده به مشکل بر نخواهم خورد؟ (یعنی قالب بهینه باشه و افزونه ها هم سفارشی بشن)

و اینکه یک سوال : استفاده از قالب jannah رو توصیه میکنید برای همچین سایتی؟
یا قالب بهتری مدنظرتون هست که حداقل امکانات مثل سایت ویرگول رو فراهم کنه؟ (بهینه بودن، بلاک های سفارشی سازی، مطالب مرتبط و …)

یا اینکه بنظرتون سایت رو با افزونه های صفحه ساز مثل elementor یا visual composer بسازم بهینه تر میشه ؟

سلام جناب بهزادی عزیز وقتت بخیر، در مورد اینکه تصمیم به راه اندازی پروژه سنگین دارین اولین قدم شروع پروژه بزرگ، اشتباهی بزرگ هستش ، توصیه میشه در یک رشته یا تخصص به صورت حرفه ای ورود کنین توان و انرژی تون رو هم بذارین روی همون نقطه اینطوری هم زمان هم هزینه تون خیلی خیلی صرفه جویی میشه ، ( اینو بر اساس تجربه چند ساله میگم که از وردپرس شروع کردیم الان سیستم اختصاصی برای استارتاپ خودمون داریم )
در گام دوم باز بر میگرده به پروژه چون ابتدای مسیر هست و همینطور که جناب دبیری @Alirezadabiri هم توصیه کردن cms وردپرس بهترین که خودتون هم تسلط بسیار خوبی دارین و به نکات خیلی خوبی هم اشاره کردن ، وقتی پروژه بزرگ میشه نیازهاتون هم بیشتر میشه قطعا درآمدتون هم تا اون موقع خوب میشه و می تونین به cms اختصاصی و بزرگ فکر کنین
در مورد صفحه ساز با توجه به اینکه ویژوال کامپوزر زودتر اومده و خیلی از قالب های که در مارکت های ایرانی عرضه شد از این صفحه ساز استفاده می کردن صفحه ساز خوبی معرفی شده ولی محدودیت هایی هم داره، ولی الان در حال حاضر صفحه ساز المنتور واقعا نسبت به سایر صفحه ساز ها رشد خوبی داشته آپدیت های زیادی داره کافیه یه سری به سایت و آموزش هایی که در یوتیوب داره بکنین واقعا عالیه ، البته دوستان تازه کار سر هر مسئله ای میرن سر addon های المنتور که میگن المنتور سنگین و… هست ولی اصولی انتخاب و استفاده بشه المنتور بهتره ،

در مورد سایت ویرگول یه سیستم اختصاصی هستشکلا بحثش جداست ، قالب jannah گزینه خوبی هستش و اینکه از صفحه ساز ویژوال استفاده می کنه

4 پسندیده

سلام، ممنونم از راهنمایی های فوق العادتون

بله بنده هم به فکر این بودم که بعد از رشد و گسترش، به یه CMS اختصاصی کوچ کنم اما مشکل از جایی آغاز میشه که این حجم از مطالب، زحمات و انرژی که توسط کاربران در سایت صرف شده رو نمیشه نادیده گرفت و از طرفی انتقال اینهمه دیتا به یه CMS اختصاصی واقعا سخت و نفس‌گیر خواهد بود.

قدرت زیاد، مسئولیت زیاد میاره

این نقل قول رو نمیتونم نادیده بگیرم و وقتی سایت بزرگ بشه و رشد کنه، به طبع مشکلات زیاد و مسئولیت زیادی به همراه داره

برای همین دارم فکر میکنم باید چکار کنم و توی این راه، از راهنمایی و کمک هر کسی استفاده میکنم

ما هنوز اول راه توی نوشتن سوپر کتگوری سایت موندیم و واقعا نمیدونم اگر همچین چیز غیر ممکنی ممکن بشه، در آینده قراره چطور مدیریتش کنم

موضوع زیرساخت خیلی با اهمیت تر از هر چیز دیگه ای هست و اگر زیرساخت دچار مشکل بشه، کتگوری بی نقص کمکی نخواهد کرد.

بنابراین پیشنهاد نهایی شما برای بنده چی هست؟ (با در نظر گرفتن همه شرایط از جمله بودجه ی محدود و…)

متوجه حساسیت شما هستم ولی بعضی موقع ها همین حساسیت ها زمان زیاد برای بررسی همه موارد فنی می گیره،
دوتا فاکتور رو الان در نظر بگیرین

فاکتور اول: اینکه قرار هست کاربران برای شما تولید محتوا کنن
اگر کاربران برای شما تولید محتوا کنن تا یک سال خیال تو راحت کنم اونقدری نمیتونی کاربر جذب کنی که در لحظه تعداد متن های ارسالی هاست دسته بندی شون وردپرس جواب نده این از این

فاکتور دوم : شما برای کاربران تولید محتوا کنین نیاز به نیرو و هزینه زیادی بعد مارکتینگ تبلیغات و سایر موارد دیگه هستش

در هر دو صورت شما تا یک سال اونقدری محتوا و دسته بندی ندارین که الان حساسیت داشته باشین مگه برای هر نوشته یه دسته بندی بدین

حالا راهکار چیه : شما در هر دو صورت نیاز به یک بستر چند هسته ای دارین
مثلا پنل نویسندگان جدا میشه یا هاست محتوای رسانه ای تون که خودتون دارین روی این داستان بصورت حرفه ای کار می کنین خب وقتی اینا رو از هم تفکیک می کنین و برای هر کدوم سولیشن اختصاصی در نظر میگیرین
و اینکه یه سایت نوپا هستین هیچ مشکلی تا یک سال نخواهین داشت ، شما هر زمان احساس کنین به محدودیت می رسین باز بخش فرانت و بک اند تون قابل توسعه میشه مخصوصا وردپرس که برای محتوا نسبت به سایر فریم ورک ها شاهکار هستش

3 پسندیده

این سایت در واقع هر دو مورد هست،
مدیران سایت کسایی هستن که یه چیزی میره تو جیبشون برای تایید مطالب بقیه و خودشون هم می‌نويسن
از طرفی همزمان کاربران زیادی هم جذب سایت میشن تا هر چیزی که میخوان منتشر کنن

با این اوصاف پس باید خیالم فعلا از سایت راحت باشه و بعدا برای توسعه ی بک اند و فرانت اند باید به برنامه نویسان بگم که تحت هسته ی وردپرس این کار رو انجام بدن تا مشکلی نداشته باشیم درسته؟

این ایده ی شما خیال منو راحت کرد و واقعا ازتون متشکرم :heart:

خواهش میکنم . از بابت وردپرس برای استارت خیالتون راحت باشه ،
حتی راه حل هایی هم هست سمت فرانت و بک اند رو جدا کرد مثلا برای توسعه از nextjs و react استفاده کرد و با api به وردپرس متصل کرد راه زیاده نگران توسعه هم نباشین
ولی حتما در تیم تون یه توسعه دهنده داشته باشین برای هر چیزی پلاگین آماده استفاده نکنین ، بچه های توسعه دهنده وردپرس هستن یه موقع یه سری پیشنهادهای خیلی خوبی هم بهتون میدن

3 پسندیده

دوست گرامی به نظر من وردپرس برای پروژه‌های سنگین مشکلی نخواهد داشت به شرط اینکه از همون اول درست بهینه سازی و مدیریت بشه.
شما یه سرچ بکنید ببینید چه سایتهای بزرگی تو دنیا از وردپرس استفاده میکنند
مثلا تو ایران دیجیکالا مگ
کل سایت بی بی سی با همه کشورهای زیر مجموعه‌اش (دیگه از این سنگینتر میخوای)
سایت سی ان ان
مرسدس بنز
وبلاگ فیسبوک
وبلاگ ناسا
سایت کاخ سفید آمریکا(که این مورد نشون دهنده امنیت بالای وردپرس هست)
و …

1 پسندیده

بله من اطلاع دارم اما خب این سایت خیلی سریع رشد میکنه و من هم بودجه ندارم سرور های میلیونی مثل BBC یا فرانت اند و بک اند رو اختصاصی بنویسم بگیرم
دنبال راهی بودم که بهترین کارایی رو با کمترین مصرف منابع داشته باشه اما به هر حال از نظرتون متشکرم

1 پسندیده

به نظرم با وردپرس شروع کن، بعدش سایت که به درآمد رسید سخت افزار سرور رو ارتقا بده.
همه همین کارو میکنن حالا با هر cms که باشه

1 پسندیده

در خصوص وردپرس که دوستان نیز اشاره کردند سایت های مطرح بزرگی هستند که از وردپرس استفاده کرده اند ولی مطمئن باشید در هسته وردپرس تغییراتی انجام داده اند و همان وردپرسی نمی باشد که همه در بستر اینترنت استفاده میکنند.
اما اگر زمانی شما بخواهید به cms اختصاصی کوچ کنید و محتوا را نیز انتقال دهید مطمئن باشید با مشکلاتی روبه رو خواهید شد.
به همین علت من همیشه برای دوستانی که قصد دارند یه پروژه برنامه ریزی شده و دقیق را استارت بزنند توصیه میکنم از یک cms اختصاصی استفاده کنند و در تیم خود همیشه چند توسعه دهنده داشته باشند تا سیستمی که نوشته میشود در هر زمان که تمایل داشتند ارتقاع دهند و امکانات جدید اضافه کنند.
با وردپرس اگر پروژه را استارت بزنید ممکن است تا چند سال نیاز شما را برطرف کنه ولی مطمئن باشید در یک بازه زمانی تصمیم خواهید گرفت که از سیستم اختصاصی استفاده کنید.
وردپرس یک پلتفرم اوپن سورس و قابل ارتقاع می باشد اگر در تیم خودتون متخصص حرفه ای وردپرس داشته باشید بله می توانید وردپرس را نیز شخصی سازی کنید.

1 پسندیده

سلام.
روز و شبتون بخیر.
یرای پروژه ای یه این بزرگی کلا فکر cms نباشید.
اگر چنین چیزی میخواین راه بندازین حتما باید خودتون بنویسیدش و صد البته در اینده با cms های اماده به مشکل میخورید چرا که نیازهاتون رو برطرف نمیکنه.
مثال هایی که وردپرس هرگز نمیتونه برطرف کنه :
۱- وردپرش هرگز نمیتونه جوری تعریف بشه که وقتی کاربر میخواد در درسته ادبیات مطلب ارسال کنه ، فیلد هایی همچون نام کتاب ، نام شعر ، نام شاعر یا در دسته نقد فیلم ، امتیازات ، لینک imdb و… رو دریافت کنه و یا همچنین در دسته آشپزی نمیتونه دستور پخت رو جدا ، مواد لازم رو جدا و و و رو که نیاز هست جدا جدا دریافت بشن رو هندل کنه.

(البته کار نشد نداره ، ولی باید خودتون برنامه نویس باشید و توسعش بدید)

خب اگر برنامه نویس هستید ، چه نیاز هست که از وردپرس استفاده کنید تا بخاطر محدودیتاش مجبورتون کنه دست به کد بشین؟

بنظرم برای این چنین پروژه با این حجم از laravel استفاده کنید.
حالا اگر میخواید سرعت ده برابر با نصف منابع تجربه کنید حتما پیشنهاد میکنم از جنگو استفاده کنید که سرعت و امنیتش باورنکردنیه.

برنامه نویسی از پایه ، این بهترین راهه که در اینده به مشکل نخورین

1 پسندیده

سلام، خوشحالم که دوباره توی انجمن پست ارسال میکنید،
ممنون از راهنمایی های مفیدتون
فعلا توسعه رو متوقف کردیم تا یه تصمیم قطعی بگیریم
حتما پیشنهادات شما رو لحاظ میکنیم :heart::pray:

پیروز و موفق باشید :rose:

1 پسندیده