کولوکیشن یعنی چه؟

سلام وقت بخیر.
من چند تا مقاله خوندم در مورد کولوکیشن چیست؟ و یکی از مقالات اینطور نوشته بود:

سرویس Colocation (یا co-location یا به اختصار خدمات colo) نوعی از خدمات قابل ارایه در دیتاسنترها می باشد که تجهیزات، فضا و پهنای باند موردنیاز کاربران را جهت میزبانی سرورها فراهم میکند. از جمله امکاناتی که در ارایه خدمات کولوکیشن فراهم میگردند؛ فضای رک، برق مورد نیاز سرورها، تجهیزات کولینگ و خنک سازی سرورها، و همچنین تامین امنیت سخت افزاری سرورها، ذخیره سازها و تجهیزات شبکه سایر شرکت ها می باشد. کلوکیشن، یک سرویس نسبتا ارزان قیمت جهت استفاده از اینترنت پایدار، نیروی متخصص با سطح دسترسی بالاتر، امنیت عملیاتی حرفه ای تر، و امکانات(Facility) دیتاسنترها بابت میزبانی تجهیزات و سرورهای شما می باشد.

همینطور:
در صورتی که نیاز به اجاره سرور اختصاصی ندارید و سرور خودتان را دارید، بهتر است تا خدمات کولوکیشن (Co-Location – Colocation) گنجه را انتخاب کنید. در این سرویس ما تمامی امکانات مورد نیاز برای نگهداری سرور شما را در فضای رک های اختصاصی مان در دیتاسنترهای معتبر ایران را فراهم آورده ایم. دیتاسنترهای طرف قرارداد ما در گنجه در حال حاضر دیتاسنتر پارس آنلاین، سروش رسانه، شاتل و آسیاتک میباشد.

من اینطور که مطالعه کردم، کولوکیشن به دردم میخوره. البته درست متوجه نشدم منظورش چی هست و کولوکیشن چیه.
ممنون میشم راهنمایی کنید :slight_smile:

1 پسندیده

سلام @Mustafa_Mirzaee جان
خوش اومدی به انجمن سون هاست.

در ارتباط با تاپیک شما، پیشنهاد میکنم این صفحرو بررسی کنید:

https://7ho.st/dedicated-server/colocation

1 پسندیده

سلام مصطفی جان به خانواده ما خوش اومدی :heart:

نه ببین فکر میکنم شما قسمتی که نوشته حرفه ای هست و ارزان قیمت نظرت رو جلب کرده!
اتفاقا به درد مدیران سایت ها نمیخوره ،
کولوکیشین به درد فردی میخوره که دنبال راه اندازی سرور اختصاصی مثلا برای هاستینگش هست و میخواد هاستینگ راه بندازه یا اصن با شرکت های خاصی قرارداد ببنده و از ترافیک تولید شده کسب درآمد کنه ! اونوقت میاد یه سخت افزاری رو جمع میکنه مثلا چند ترا ssd با پردازنده و رم های قدرتمند و… اینارو میاد به شرکتی مثل سون هاست که خدمات کولوکیشن با قیمت مناسب رو ارائه میدن تحویل میده و سرور با سخت افزار شخصی راه اندازی میشه .
حالا بدی هاش چیه برای افراد عادی که بیزینسی کار نمیکنن ؟ ببین شما اینو آگاهی دارید وقتی سخت افزار بصورت مداوم کار کنه و تحت فشار باشه خوب خیلی زود فرسوده میشه و باید لحظه ای آماده این باشی که قطعه ای که سوخت تعویض رو انجام بدی! اینطور هم نیست که با پردازنده های عادی و ارزون قیمت کار کرده سوار بشه ، همین الان سرورهایی که توی سون هاست استفاده میشه پردازنده هاش قیمت هاشون اندازه یه سیستم گیمر ارزش داره ، اما با این حال همیشه آمادگی اینکه این سخت افزار آسیب ببینه و آنی جایگزین بشه رو داره سون هاست.
در کل داشتن سرور اختصاصی با سخت افزار شخصی فقط راه اندازیش نیست ، نگهداری و مدیریت و لایسنس و کلی چیز داره که باید در نظر داشته باشید!
البته من هدف کاری شما رو نمیدونم ، اگر قصد دارید هاستینگ راه اندازی کنید بدون شک برای راه اندازی هاستینگ میتونه براتون مفید باشه اون هم در شرایط خاص ( در اون شرایط هم سرور اختصاصی قدرتمند بنظرم بهتره ) ، اما اگر برای مدیریت وب سایت ها و بالا آوردن سایت هاتون میخواید بنظرم زیاد کار مناسبی نیست . موفق باشید :rose:

2 پسندیده

مرسی بابت پاسخگویی‌تون سون هاست عزیز. من یک سرور اختصاصی دارم با IP های متفاوت (در اصل یک PBN هست با حدود 100-150 تا سایت که اکثرا بازدیدشون بین 20 تا 500 تا هست).
با توجه به افزایش قیمت دلار که خودتون بهتر در جریانش هستید، پرداخت هزینه اجاره سرور اختصاصی برام صرفه اقتصادی نداره دیگه. قصدم این هست که یخورده هزینه‌هام رو کاهش بدم.
اینطور شد که یه تحقیقی کردم در این مورد. بعد از پرس و جو، بخاطر پشتیبانی و کیفیت خدمات، کولوکیشن شرکت گنجه هاست رو بهم پیشنهاد دادن.
البته من از شما هم خدمات گرفتم و راضی هستم! و چون سرچ کردم “خدمات کولوکیشن” و شما رو داخل نتایج اول گوگل ندیدم، سمت شما نیومدم.
(پ.ن: نمیدونم چرا با توجه به خدمات تون، چرا سئو تون اصلا وضعیت خوبی نداره : ) )
.
با توجه به شرایط، شما پیشنهاد میکنید سرور اختصاصی‌ام رو تمدید کنم یا سرور خرید کنم و بحث کولوکیشن رو پیاده کنم؟

در رابطه با نبودن توی نتایج عرض کنم خدمتتون سرویس کولوکیشن رو قبلا بصورت پابلیک ارائه نمی شده
و کاملا توی محدوده مشخص شرکت های معتبر مشخص و همچنین به افراد خاص بود و تازه پابلیک شده !
حالا از این بحث بگذریم ، بنظر من یکی از پلن های نمایندگی اختصاصی سون هاست رو تهیه کنید ، بنظرم هم دردسر نداره هم عالی میشه براتون ، واقعا کولوکیشن دردسرهای خاص خودش رو داره همون‌طور که بالاتر عرض کردم خدمتتون ،

2 پسندیده