راهنمایی برای انتخاب زبان برنامه نویسی برای بک اند و فرانت اند

سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان امیدوارم که حالتون خوب باشه

من به شدت علاقمند این هستم که برنامه نویس وب باشم و از شما تو انتخاب بهترین زبان راهنمایی میخوام. تحقیق کردم ولی بیشتر گیج کننده بود میخوام راه مناسب رو بگید

ماجرا از اونجایی شروع میشه که اوایل قبل اینکه هیچ اطلاعاتی داشته باشم نسبت به برنامه نویسی دوست داشتم تو حوزه هوش مصنوعی برم و با تحقیق زبان پایتون رو برای اون انتخاب کرده بودم ولی چون خیلی ها گفتن بسیار سخته و بشدت ریاضیات در حد حرفه ای میخواد ( بخش دوم بیشتر اذیتم کرد ) متاسفانه گذاشتم کنار و اومدم سمت برنامه نویسی وب

تو تحقیقاتم چند زبان رو مناسب برای برنامه نویسی وب دیدم که معایبشون گاها انقد زیاد بود که ادم رو گیج میکرد

من هدفم اینه که بتونم فرانت و بک رو خودم به تنهایی به بهترین شکل پیاده کنم اینم گفتم این وسط بگم

زبان هایی که مورد توجه من بودن برای برنامه نویسی وب اول جاوا اسکریبت ، بعد php بعد سی شارپ و پایتون بود که معایب اونا رو مینویسم شما بگید واقعا این معایب درستن ؟ بالاخره کدوم انتخاب کنم برای شروع

بررسی زبان جاوا اسکریبت:

مزایا:

1- تو همه سایت ها استفاده شده
2- هم برای بک هم برای فرانت کاربرد داره ( این خیلی جذبم کرد )
3- باهاش نوشته بودن توسعه بازی میشه انجام داد برای مرورگر

معایب:
1- امنیت پایین به دلیل قابل مشاهده بودن :melting_face:
2- دیباگ کردن بسیار سخت
3-کند بودن
4- با سایر زبان های برنامه نویسی خیلی قوانین اش نمیخوره!

خوب الان این معایب خودش برای ایراد گرفتن به ی پروژه کافیه من چیکار کنم دقیقا ؟ :smiling_face_with_tear:

بررسی زبان PHP:

مزایا:
1- خیلی سیستم های مدیریت محتوا از این زبان استفاده میکنند مثل وردپرس جوملا، مجنتو و… .
2- تو سایت هایی مثل پونیشا خیلی پروژه براش زیاده
3- سرعت بهتر نسبت به جاوا اسکریبت
4- کسب درامد از طریق پلاگین نوشتن
5- پایدار بودن

معایب:
1- مشکل امنیت به خاطر منبع باز بودن
2-نبودن ابزار اشکال زدایی
3- افت شدید نمودار محبوبیت در سایت tiobe (این برام مهم بود)
4- تو فرانت کاربرد نداره

بررسی زبان سی شارپ:

1- میشه باهاش بازی سازی یا برنامه نویسی دسکتاپ انجام داد ( ی تیر دو نشون)
2-امکان برنامه نویسی اندروید
3- پشتیبانی مایکروسافت
4- سایت های بزرگی ازش استفاده کردن حتی تو ایران

معایب:

1- سخت بودن یادگیری
2- اتصال ضعیف به api
3- انعطاف پذیری پایین
4- پروژه های محدود نسبت به php در سایت های فریلنسری

زبان پایتون هم که اصلی ترین فاکتوری که مد نظرم بود این بود که این زبان همه جا میگن یادگیری آسان داره و از نظر محبوبیت هم تو صدر هست الان تو سایت تیوبی. همچنین میگن پروژه هایی که این زبان باهاش میشه گرفت گرون هست و درامد خوبی ایجاد میکنه…

اما این زبان هم میگن کند هست و تو فرانت هم کاربرد نداره و کاربرد اصلی اش هم علم داده و هوش مصنوعی هست.

راهنمایی که از شما دوستان میخوام اینه که بمن بگید با ایرادات کدوم یکی قابل چشم پوشی هست قابل حل؟
الان من کدوم رو انتخاب کنم ؟

ممنون میشم از تجربیاتتون بهم بگید.

1 پسندیده

همین وردپرس و همین دیسکورس که سون هاست برای انجمن خودش استفاده میکنه منبع بازه! امن ترین سیستم عامل جهان لینوکس هست که همگی توزیع های آن منبع باز هستند! بیشتر از ۹۰ درصد سرورهای جهان از لینوکس استفاده میکنند که رایگان و منبع بازه.

1 پسندیده

داداش من اقرار کردم نمیدونم ی سری چیزا رو گفتم شنیدم نمیدونم درسته یا نه خط پایین هم نوشتم نیاز نیست وقتی خودم اقرار میکنم نمیدونم اینطوری ادم رو بزنی یکم رو اخلاقت کار کن

من گفتم میخوام زبان معرفی کنید نگفتم برنامه نویس هستم واقعا نمیدونم چی بگم بهت

از این سایت برو گله کن

شما اول زبان محاوره و فرهنگ ات بنظرم درست کن بعد سایر زبان برنامه نویسی خوندنت پیشکش!
اینکه ک وقتی یک نفر سوال میکنه و اقرار ب ندانستن میکنه رو کوبیدن لازم نیست

سلام خدمت شما
من هر 4 زبانی که شما معرفی کردید را دنبال کردم
درسته که همه زبان ها معایب و مزایای خودشون رو دارن
اما مزایای آنها بولد تره
در حال حاظر بیشترمحتوی های سطح نت کپی هستند و نویسنده آنها هیچ دانشی نسبل به زبان برنامه نویسی یاد شده ندارند
مثال آن هم همین تصویری که قرار دادید
من واقعا متوجه منظور نویسنده این توضیحات نشدم
اینکه بخام ایراد بگیرم و توضیح زیاد بدم حوصله میخواد که من ندارم
به نظرم شما هر گونه ذهنیتی ( مثبت یا منفی) بزارید کنار و مطابق با علایقتون پیش برید
همه زبان ها مشکل خودشون رو دارن و در این دنیا هیچ چیز کامل نیست
در ضمن php بهمراه فریمورک ها بسیارمنعطف هست

پیشنهاد من :
فرانت اند :
html
css
jjavascript and jquery

بک اند:
php → oop → mvc → laravel :heart_eyes:

1 پسندیده

خیلی ممنونم از راهنمای شما دوست عزیز فقط ی موردی هم سوال کوچیک داشتم

من چون ی جایی خونده بودم دو زبان برنامه نویسی یادگرفتن خیلی سخت هست و سعی کنید ی زبان یادبگیرید ولی توش حرفه ای باشید ( نمیدونم درسته یا ن )

برای همین سوالی ک برام پیش میاد اینه که جاوا اسکریبت باهاش گفته شده میشه بک رو هم توسعه داد، با این حال سوالی ک بنده دارم اینه ک قوائدی که از جاوا اسکریبت برای فرانت یاد میگیریم تو بک هم صادقه ؟ یا مث ی زبان مجزا عمل میکنه ؟

بعد برای شروع php سخت نیست ؟

و اینکه افت شدید نمودار تو سایت رده بندی محبوبیت زبان ها منو نسبت به اینده PHP نگران کرده درباره این نظرتون چیه ؟

سلام
بیس تمام زبان های برنامه نویسی تقریبا یکیست
شما در یک زبان که مستر بشید خیلی راحت سایر زبان هارا درک میکنید
شما باید جاوا اسکریپت پایه رو فرابگیرید سپس بدنبال استفاده از سایر فریمورک ها برای توسعه باشید
php آسونه و راحت میتونید سادش بگیرید
صرفا بخاطر یک نظر سنجی دست از یادگیری کشیده اید؟>

اخه سایت معتبری هست و من خبر هایی میشنوم برای اینکه php دد شده و این چند سال دیگه جاشو کامل به پایتون میده و این حرفا نگرانم میکنه مثلا 5 سال وقت بزارم بعد مثلا کلا دیگ بره کنار

شما پایتون یادبگیرید پس

2 پسندیده

زبان پایتون بسیار منعطف هست. مهم ترین نقطه قوت این زبان اینه که کمترین هزینه هاست و سرور رو داره. تجربه لذت بخشی با پایتون داشتم.

1 پسندیده

خیلی ممنونم از راهنمایی هردو شما دوستان

فقط اینکه من میخواستم جاوا اسکریپت یاد بگیرم برای فرانت برای همین یک سوال هم از شما دوست عزیز داشتم

اینکه چون قوائد پایتون با جاوا اسکریپت فرق دارن بنظرتون nod.js بهتر نیست یادگیری اش برای بک؟

درکل نظرتون رو درباره نودجی اس میتونید بگید ؟

ینفر می‌گفت سالی یک باز هم پروژه گیرت. نمیاد با این فریمورک

شما هم با بلوک می تونید دیوار بسازید و هم با آجر. هر دو مزایا، اما و اگر های خودش رو داره.

به طور کلی زبان برنامه نویسی NodeJS از لحاظ سرعت در مقایسه با Python، خیلی سریع تر عمل می کنه. دلیلش هم اینه که تو زبان برنامه نویسی NodeJS کد ها رو مستقیم روی ماشین Compile می کنه و سرعت لودش خیلی بیشتر هست. اما Python به صورت sequentially و درخواستی به وب سرور ارسال می کنه که سرعت تبادل رو کند تر می کنه.

پایتون تو سال 1991 و Nodejs تو سال 2009 ریلیز شدن. از لحاظ کامل بودن پایتون خیلی بیشتر روش کار شده. اما باید بدونید که به طور کلی NodeJS یک زبان برنامه نویسی محسوب نمیشه. در واقع یه محیط اوپن سورس برای جاوا اسکریپت ساخته شده. اما پایتون یک زبان برنامه نویسی مستقل هست که دومین-محبوب ترین زبان برنامه نویسی دنیا به حساب میاد.

از پایتون برای ساخت سیستم های خیلی پیچیده مثل هوش مصنوعی، بیگ دیتا، اتوماسیون و بک اند استفاده میشه اما از nodeJS عموما برای فرانت و بک استفاده میشه (single unified stack)

شما مهندس پیاده سازی، بلوک و آجر انتخابش با شما.

1 پسندیده

پایتون عالیه، تقاضا ی زیادی در ایران و خصوصا کشور های توسعه یافته برای این زبان وجود داره

2 پسندیده

خیلی راهنمایی خوبی بود ی سوال کوچیک داشتم اونم اینه که با هدف وب یادگیری نودجی اس در مقابل پایتون کدوم ساده تر هست ؟ ( اگر جاوا اسکریبت بلد باشم چون برا فرانت حتما میخوام یاد بگیرم )

من فقط میخوام مسیر رو میانبر تر بکنم برای همین حرف از نود جی اس اوردم . میخواستم بدونم میشه ی زبان برنامه نویسی جاوااسکریبت برم سمتش و موفق هم بشم ؟ ینی با دونستن جاواسکریبت و نودجی اس و html Css و بوت استرپ کامل بشم ؟

چون پایتون کند هست و اینکه بخش اصلی تو پایتون هوش مصنوعی هست برای همین یکم سردرگمم.

از طرفی هم یادگیری دو زبان منو میترسونه

و اینکه چون میخوام برنامه نویس وب بشم ی مشکل امنیتی بهش میگن اونم تو قسمت دیتابیس اش
مورد 5 تو عکس بخونید

پایتون کند نیست. در مقایسه با NodeJS کند تر عمل می کنه. اونم بستگی به نوع برنامه ای داره که می سازید. شاید با چشم انسانی نشه حتی متوجه شد. تو وبسایت های سنگین و پر ترافیک میشه حسش کرد.

هیچ ترسی نداره. یادگیری زبان برنامه نویسی مثل زبان کلامی می مونه. مثلا زبان مادری و انگلیسی. ترسی نداره :stuck_out_tongue:

کلمه کامل خیلی کلمه بزرگیه. برنامه نویس های متخصص سون هاست هم هر روز چیزای جدید یاد میگیرن. اما مسیر خوبیه و می تونید پیش برید. در ادامه هم می تونید پایتون هم در کنارش یاد بگیرید.

با آرزوی موفقیت برای شما در این مسیر :smiling_face_with_three_hearts: